Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
"Kino irańskie wciąż potrafi jeśli nie zaskoczyć, to sprowokować dyskusję. Tak jak "Uczciwy człowiek" Mohammada Rasoulofa, który jednocześnie intryguje i irytuje" - pisze w stałej rubryce "Wodzireje i amatorzy" Łukasz Maciejewski.
Jesteśmy jednym z lepszych miast w regionie pod względem frekwencji kinowej. Na niektóre seanse brakuje biletów – mówi PIOTR BIGOS, prowadzący w Skierniewicach kinoteatr Polonez, obchodzący w tym roku 40-lecie. Jego szef sam świętuje 35-lecie pracy zawodowej.
Władze Łodzi przeznaczyły 300 tys. złotych na pierwszy etap wdrażania projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO” (do końca sierpnia tego roku). Łódź od października 2017 należy do Sieci Miast Kreatywnych skupiającej 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik własnego rozwoju i rewitalizacji.
Organizatorzy 8. Transatlantyk Festivalu ujawnili pierwsze informacje na temat programu filmowego imprezy. Poinformowali także, że tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Niepodległość dziś”. Nie wiedzą jeszcze, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje, ale wiedzą kiedy – od 13 do 20 lipca.
Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i kręcony m.in. w Łodzi, znajdzie się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.
Klipsy – pomarańczowe, pistacjowe, fioletowe. Sukienki – granat, błękity, ochra. Apaszki, pierścionki, buciki, torebki. Albina Barańska dbała o wygląd, wyróżniała się. Bardzo dobrze, dekorator wnętrz powinien się wyróżniać. A dekorator tak wybitny jak ona wyróżniał się w dwójnasób.
Trudno przypuszczać, by ten film miał tylu widzów, ilu kolejne części „Pitbulla” czy „Listów do M.” Jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc jest jednym z ważniejszych filmów ostatnich lat w polskiej kinematografii. To bezkompromisowa wypowiedź artystyczna, będąca wynikiem konfrontacji autorki ze współczesnym światem. Prowokacyjna diagnoza rzucona widowni prosto w twarz.
Rozmowa z JAGODĄ SZELC, studentką Szkoły Filmowej w Łodzi, która na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła nagrody za debiut i scenariusz oraz nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu”. Jest też laureatką „Paszportów Polityki”. Jej wyprodukowany przez szkołę film „Wieża. Jasny dzień” 23 marca wchodzi do kin.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na drugą edycję projektu „Historie Przyszłości. Reinterpretacje Polskiego Kina”. Od 6 kwietnia grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez osiem tygodni będą oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy.
Czy tylko mnie się zdaje, że jazda figurowa na lodzie wyszła z mody? Z dziecięcych lat pamiętam sytuacje, kiedy telewizyjne występy w tej konkurencji oglądało się całymi rodzinami, z wypiekami na twarzach. Pisze w stałej rubryce WODZIREJE i AMATORZY Łukasz Maciejewski.