Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Marzena Surówka z Rabki jest utalentowaną graficzką i fotografką, a także autorka książki "Więzień ciała", w której opisuje swoje zmagania ze stwardnieniem rozsianym.
Animacja „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” Agnieszki Waszczeniuk wygrała tegoroczny Konkurs Filmów Antydepresyjnych odbywający się w ramach festiwalu Relanium w kinie Bodo.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej dostało pół miliona złotych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na upowszechnianie wiedzy o kinie. Program przewiduje realizację sześciu zadań. Będą to dwie wystawy, seria wydawnicza, badania społeczne i kontynuacja projektu edukacyjnego „Historie przyszłości”. Łączna wartość przedsięwzięcia to milion złotych.
Czy można się do tego przyznać, czy to wypada? Tak, wszystko zaczęło się od zakazanego alkoholu, od absyntu. Panią Marię Kornatowską czytałem oczywiście wcześniej, od czasów licealnych była jedną z moich ulubionych krytyczek filmowych, autorką najwyżej przeze mnie cenionych książek filmowych.
W czasach, gdy tyle się mówi o uchodźcach, pokazuje tragedie ludzi, którzy opuszczają swe domy, uciekając przed wojną albo biedą, Urszula Antoniak zrobiła film o emigrancie, któremu się powiodło. Reżyserka patrzy szerzej, sięga głębiej i opowiada o człowieku, który wyrzekł się wszystkiego, co go określało – języka, kultury, środowiska. Jej „Pomiędzy słowami” pokazuje, czym jest obcość.
Kazimierz Prószyński opatentował swój wynalazek – aparat do kręcenia i wyświetlania filmów – w 1894 roku, a więc przed pierwszym publicznym pokazem kinematografu braci Lumière. Przywracaniu pamięci o Kazimierzu Prószyńskim służyć ma zrekonstruowanie wynalazku. Urządzenie już jest, a niebawem powstanie film nakręcony przy jego użyciu.
Programy z filmów „Ordynat Michorowski" i „Pani minister tańczy” z 1937 roku czy „Okno na podwórze” z 1954 zostały udostępnione w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego w kolekcji „Historia kina światowego na XX-wiecznych drukach ulotnych” - www.bcul.lib.uni.lodz.pl.
Do udziału w Konkursie Polskich Krótkich Metraży już po raz trzeci twórców z całej Polski zaprasza Transatlantyk Festival w Łodzi. Filmy oceni międzynarodowe jury, a w puli nagród znalazły się łącznie 22 tysiące złotych.
„PATRZ WIĘCEJ” to FESTIWAL FILMU DOKUMENTALNEGO, to aż 6 wyselekcjonowanych filmów z okazji 15-lecia Wajda School & Studio, które można zobaczyć 20 stycznia w Łaskim Domu Kultury w godz. 13.00-17.00.
Film dokumentalny to według oczywistych skojarzeń odzwierciedlenie rzeczywistości. Teoretyk Marek Hendrykowski określa go nawet jako film faktów. Jego odrębność często jednak zaciera się, budząc poważne wątpliwości choćby wśród jurorów festiwali.