Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Aniela Gabryel zdobyła Grand Prix 27. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” za film „Kiedy ten wiatr ustanie”, opowiadający o dramatycznym losie Tatarów Krymskich. Nagrodę Miasta Łodzi oraz statuetkę Białej Kobry reżyserka odebrała podczas gali finałowej festiwalu 25 listopada w Muzeum Kinematografii.
– 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia to nie tylko konkursy polskich i europejskich debiutów, pokazy ważnych nowości i wspaniałej klasyki. To także  rozmowy z twórcami, warsztaty dla dzieci, koncerty i… pokaz mody – zapowiadają KRZYSZTOF SPÓR i ANNA SERDIUKOW, szefowie artystyczni festiwalu.
– Staram się być w miarę otwarty, uśmiechać się, mówię, co chcę zrobić jak lekarz, skracam dystans – tak o swoim sposobie pracy opowiadał Tomasz Patora, łódzki dziennikarz. Zeszłoroczny laureat Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu był jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu w Muzeum Kinematografii.
Projekt wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej powstanie według koncepcji nsMoonStudio. Wykonawcę, którym jest konsorcjum firm: nsMoonStudio, Plasma Project oraz AWP Systems, wyłoniono w drodze konkursu oraz negocjacji.
W Łodzi powstają makiety fiordów norweskich, getta w Częstochowie, obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, stepu w Kazachstanie i wielu innych miejsc w Europie oraz modele i figurki, które zostaną wykorzystane w serialu dla dzieci „II wojna światowa w małych rękach”.
Organizatorzy 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia pochwalili się filmami, które znalazły się w programie festiwalu, a zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Laureatów EFA poznamy 9 grudnia podczas gali w Berlinie, ale wcześniej część z nich będzie można obejrzeć w Łodzi od 23 listopada do 2 grudnia.
Znalazła się w grupie 64 miast, które powiększą Sieć Miast Kreatywnych (UCCN). Łódź dołącza do prestiżowego grona – tytułem Miasta Filmu cieszą się m.in. Rzym, Sydney i Bradford – w towarzystwie Bristolu, japońskiej Yamagaty, chińskiego Qingdao i hiszpańskiej Terrassy.
Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.