Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas spotkania mistrzów polskiej animacji – Daniela Szczechury, Stanisława Lenartowicza, Piotra Dumały i Mariusza Wilczyńskiego – nie było jubileuszowego ciepełka. Od początku była to – momentami gorzka – rozmowa o kondycji współczesnego filmu animowanego, talencie młodych twórców, potrzebach widzów i rzeczywistości nowych technologii.
Szczęśliwcy, którzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Krakowskiego, nie tylko zdobyli lub poszerzyli swą wiedzę o sztuce pisania scenariuszy, ale mieli też szansę nauczyć się czegoś pozytywnego o sztuce życia.
Trwa nabór do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się od 23 listopada do 2 grudnia, a sam konkurs znacząco zmienił swoją formułę. Prace można zgłaszać do 15 października.
DKF Bez Nazwy z Łowicza został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2016 w kategorii „Dyskusyjny Klub Filmowy”. Nagrody PISF wręczono po raz dziesiąty 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych. Pogrzeb - 2 października.
W Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi zakończyły się zdjęcia do film fabularnego „Pośrednicy” w reżyserii Pawła Wendorffa. To właśnie tutaj pracuje bohater tej historii, zajmuje się małpami. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego biologicznym ojcem jest ktoś inny niż całe życie sądził. To uruchamia serię zaskakujących zdarzeń.
Wybór projektu wnętrz i wystaw stałych Narodowego Centrum Kultury Filmowej wchodzi w decydującą fazę. Miasto zaprezentowało propozycje trzech biur projektowych, które wzięły udział w konkursie. Centrum ma być w całości gotowe na koniec 2019 roku, a na wykonanie ostatecznego projektu i budowę przeznaczono 57 mln zł.
W połowie października wchodzi na ekrany kin całego świata brytyjsko-polski Loving Vincent (w polskiej wersji językowej Twój Vincent), pełnometrażowa animacja o ostatnim etapie życia Vincenta van Gogha. 65 000 klatek filmu zostało namalowanych farbami olejnymi przez 120 artystów. Była wśród nich łodzianka Daria Solar.
Kiedy spotkali się po raz pierwszy, od razu wiedzieli, że są sobie pisani. Najpierw Janusz „Kuba” Morgenstern dostrzegł ją w przejeżdżającym tramwaju. Potem szukał blondynki w czarnej chuście na głowie. Przyszedł do Akademii Sztuk Pięknych, mając nadzieję że ją tam znajdzie, ale większość studentek właśnie tak wyglądała.
Film Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, zwyciężył w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej z okazji 30 lat jej istnienia. Drugie miejsce zajął „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Internauci głosowali na Facebooku. Wybierali spośród 29 produkcji, które do tej pory otrzymały Europejską Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy film.