Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na ulicy Traugutta Paweł Pawlikowski („Ida”) kręcił sceny do swojego nowego filmu „Zimna wojna”. Akcja rozgrywa się między innymi w Paryżu, ale na miejsce realizacji tych ujęć wybrano Łódź, bo – jak stwierdził reżyser – Paryż jest przereklamowany.
Blisko 14 milionów złotych ze środków Unii Europejskiej na dwie ścieżki dydaktyczne i pracownię badawczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej – projekt „Historie przyszłości” z dotacją PISF.
Ponad 200 filmów na kilkuset seansach, filmowe premiery prosto z największych światowych festiwali, spotkania z Edwardem Nortonem, Lucrecią Martel czy Michaelem Seresinem - to kolejna edycja Transatlantyk Festival w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Projekcje odbywać się będą w Multikinie Silver Screen i w Muzeum Kinematografii.
Już po raz dziesiąty startuje Letni Festiwal Filmowy „Polówka” - kino plenerowe czynne przez siedem dni w tygodniu w ośmiu miejscach w Łodzi, co w okresie wakacji daje 72 pokazy. Miasto zasiliło budżet imprezy kwotą 100 tys. zł i widać, że tego lata projekcji w przestrzeni miejskiej łodzianie będą mieli pod dostatkiem.
W dniach 19-26 czerwca odbyła się druga część EAVE Producers Workshop - największych w Europie warsztatów dla producentów audiowizualnych. Warsztaty zgromadziły ekspertów EAVE oraz 50 uczestników z 40 krajów. Po raz drugi w swojej 30 letniej historii odbyły się w Polsce.
W wakacyjnym cyklu kina plenerowego Muzeum Kinematografii pokaże przygody Jamesa Bonda! Ekran kinowy o powierzchni niemal 100 mkw stanie w środy w Parku Źródliska i w piątki na Starym Rynku. Przez dwa miesiące zostanie wyświetlonych 18 filmów. Początek 30 czerwca - film „Doktor No” z Seanem Connerym.
Zakończył się kolejny - bardzo ważny, bardzo łódzki festiwal. O którym przed wielu laty (1989 lub 1990) ówczesny szef i reformator polskiej kinematografii Juliusz Burski powiedział „mały, sympatyczny festiwal”. Bo to impreza kameralna albo jak kto woli niszowa, choć naturalnym jego środowiskiem są nieograniczone okoliczności przyrody.
Czy możliwa jest budowa Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehry’ego, przy udziale państwa? Postuluje to Marek Żydowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” z myślą o EXPO 2022 w Łodzi.
Autorzy tego filmu na wstępie kierują uwagę widza na mikrokosmos. Sięgając po cytat z Pascala, zapowiadają ukazanie nieskończoności mikroświatów, „z których każdy ma swój firmament, swoje planety, swoją ziemię”. A zabierają nas w podróż po uniwersum niewielkiego stworzonka.
Do 1 sierpnia można zgłaszać filmy do konkursu w ramach 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbędzie się 26 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.