Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.
Białą Kobrę oraz Grand Prix 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi (15 tys. zł) otrzymał film „Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Glob. Nagrodę specjalną im. Krzysztofa Talczewskiego odebrał wybitny ukraiński reżyser Sergiej Łoźnica.
Zakończyła się stacjonarna edycja 14. Festiwalu Kamera Akcja. Uczestnicy oglądali premierowe tytuły, debatowali na temat branży filmowej, spotkali się ze scenarzystami z Hollywood, poznali najlepsze etiudy i animacje tego sezonu.
Nadeszła wiekopomna chwila. Po 11 latach od pomysłu utworzenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, po blisko ośmiu latach działania tej instytucji i sześciu od chwili powstania projektu trzech wystaw stałych 12 października dwie z nich zostaną udostępnione zwiedzającym, a wraz z nimi – przebudowane wnętrze EC1 Wschód oraz pięć sal edukacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do produkcji filmów. Z końcem roku mają być otwarte jeszcze trzy sale kinowe.
Łódź Film Commission pochwaliła się łódzkim wkładem w Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zapowiedziała najbliższe premiery filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy i pokazała swój najnowszy klip promocyjny, który wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.
Film „Trwanie” w reżyserii Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji. Pokaz filmu zaplanowano na 28 IX w Pistori's Palace w Bratysławie.
Premiera „Chłopów” – animowanej ekranizacji nagrodzonej noblem powieści Władysława Reymonta – 12 października otworzy 14. edycję Festiwalu Kamera Akcja. Gościem festiwalu będzie Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po pokazie specjalnym swojego najnowszego filmu „Zielona granica”. O produkcji „Strefy interesów” – filmu, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes – opowie oscarowa producentka Ewa Puszczyńska. Na zamknięcie festiwalu zaplanowano pokaz współprodukowanego przez Łódź „Święta ognia” i rozmowę z jego reżyserką Kingą Dębską.
Organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja, który odbędzie się w Łodzi w dniach 12-15 października, przedstawiają program: 80 filmów, 60 gości, 20 wydarzeń, w tym najnowsze dzieło fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”. Karnet upoważnia również do uczestnictwa w czterech dniach wydarzeń online (16-19 października). Kamera Akcja to jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych.
Aż dwa filmy zrealizowane przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi zostały nagrodzone w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” w Suwałkach. Pierwsze miejsce z Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości 10 000 zł zdobył Maciej Białoruski za film „4 psy”. Trzecie miejsce i Nagroda Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury w wysokości 2000 zł przypadły Jakubowi Dolnemu, autorowi filmu „Wielki mały gigant”.
Poświęcony manufakturze ceramiki w Nieborowie dokumentalny film ze scenami fabularyzowanymi i animacjami powstaje w koprodukcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.