Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W niedzielę przed Łódzkim Domem Kultury rozegrały się mrożące krew w żyłach sceny - upadek z wysokości latarni ulicznej, koziołkujący w powietrzu samochód oraz płonący człowiek.
Bywa tak, że strategie, plany i koncepcje, zwykle pisane urzędniczym żargonem, kończą żywot na papierze. W 2013 roku Łódź przyjęła „Politykę Rozwoju Kultury 2020+” – dokument niesatysfakcjonujący, gdy idzie o najważniejszy dla Łodzi sektor kultury, czyli film. 
W Łodzi trwa pięciodniowa sesja Maia Workshops - warsztatów dla europejskich producentów filmowych, prestiżowych branżowych programów edukacyjnych w Europie. Środa była dniem otwartym dla przedstawicieli polskiego przemysłu audiowizualnego.
Producent filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zrezygnował z dofinansowania z Łódzkiego Funduszu Filmowego. 418 200 zł podzielono między: „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego oraz „Maria Curie” Marie Noëlle.
Promised Land Art Festival to międzynarodowa konferencja dla grafików pracujących w branży gier wideo, filmów i efektów specjalnych, która w dniach 27 września – 1 października towarzyszyć będzie tegorocznemu Festiwalowi Komiksu i Gier.
Jeszcze w 1989 roku działały w Łodzi 24 kina. W połowie lat 90. w wydzierżawionym Stylowym była dyskoteka, w 1 Maja – bar piwny, w Stokach – mała gastronomia. Gdynię, Wisłę, Świt i Pionier sprzedano – kina zamknięto. Wolność oddano właścicielom, Roma wróciła do Kościoła i był tam sklep meblowy. Muzę przeznaczono do rozbiórki.
– Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński desygnował już swoich przedstawicieli do Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej – poinformował Rafał Syska na kolejnym spotkaniu dotyczącym koncepcji działania NCKF.
Właśnie minęło 30 lat od pierwszej wystawy zorganizowanej w pałacu Scheiblera przez Muzeum Kinematografii w Łodzi – „Reymont – Ziemia obiecana – Wajda”. Rocznica okrągła, okazja nie byle jaka, a i wystawa oraz goście znaczący.
Przed wejściem do sali w budynku Textilimpeksu przy Traugutta zaraz obok prawosławnego soboru św. Aleksandra Newskiego zgromadził się pokaźny tłum. Uwagę zwraca duża tekturowa matrioszka, do której można wsadzić głowę i zrobić sobie zdjęcie.
Sześć filmów związanych z Łodzią lub realizowanych na terenie miasta i województwa dostanie wsparcie z Łódzkiego Funduszu Filmowego - m.in. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak oraz „Powidoki” Andrzeja Wajdy.