Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rok 2022 w Łódź Film Commission to osiem dofinansowanych produkcji, otwarcie Szlaku Łodzi Miasta Filmu UNESCO, ponad 160 dni zdjęciowych na łódzkich ulicach. Ubiegły rok upłynął pod znakiem 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego - odbyły się pokazy specjalne, premiery z udziałem twórców, wydarzenia branżowe, spotkania.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi wydało książkę „Kadry Kawalerowicza”. Publikacja uczciła 100-lecie urodzin jednego z największych polskich reżyserów, szefa legendarnego Zespołu Filmowego „Kadr”, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które występuje tu jako współwydawca. Wydawnictwo jest podsumowaniem działań związanych z Rokiem Kawalerowicza.
Dokumentalna opowieść o pracownicach zakładów włókienniczych, filmowy portret Evy Rubinstein oraz inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia muzyków, którzy grali jazz w czasach, gdy było to zakazane. Wspólnym mianownikiem tych obrazów jest Łódź – miasto, w którym sztuka filmowa ma szczególne znaczenie. Wszystkie one dostępne są na platformie streamingowej 35mm.online – legalnie i w świetnej jakości.
Mając kamerę cały czas pod ręką, reżyserzy coraz częściej ulegają pokusie opowiadania o sobie albo o swych najbliższych. Tendencja ta nasiliła się zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy twórcy siłą rzeczy zajęli się realizacją filmów domowych.
Grand Prix 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu i statuetkę Białej Kobry zdobył Andriej Kuciła za film „Gdy kwiaty nie milczą”. Pokazuje w nim rzeczywistość Białorusinów po brutalnie stłumionych protestach wywołanych sfałszowaniem przez Aleksandra Łukaszenkę wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku. Skutki przemocy politycznej ukazuje oczyma i przez emocje kobiet.
Nagrodę główną ANIMARKT Stop Motion Forum (5-8 listopada) zdobyła bułgarska reżyserka Lina Kalcheva za projekt krótkometrażowego filmu „Dawn Chorus”. Otrzymała 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Są jedynym festiwalem filmów fabularnych w Łodzi – Mieście Filmu UNESCO. Po burzliwym odejściu Camerimage, zniknięciu Cinergii i nieudanym przeszczepie Transatlantyku pozostała tu tylko Kamera Akcja. Festiwal, który zrodził się ze studenckiej pasji, a przez trzynaście lat stał się profesjonalną, docenianą przez branżę i publiczność imprezą. Dlaczego więc pomysłodawcy  i dyrektorzy Kamery Akcji – Malwina Czajka i Przemysław Glajzner  – mówią o absurdzie i frustracji, biorąc pod uwagę wyprowadzkę z Łodzi?
Wersja stacjonarna Kamery Akcji za nami. Festiwal na kolejne cztery dni przenosi się na platformę Think Film. Także tutaj w programie znalazły się hity: w tym pokaz „Klondike”, ukraińskiego kandydata do Oscara 2023, czy przedstawiciela amerykańskiego kina niezależnego „Lekcji języka”. W ramach projektu „Mickiewicz filmowy” organizatorzy zapraszają na wydarzenia, które rzucają nowe spojrzenie na wpływ „Ballad i romansów” na  kino Jagody Szelc czy współczesne odsłony „Wiedźmina”.
W Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 w Łodzi została odsłonięta gwiazda Feliksa Falka, cenionego reżysera i scenarzysty, którego filmy należą do kanonu historii polskiego kina. Autor „Wodzireja” spotkał się z łodzianami.
Festiwal Kamera Akcja ogłasza listę tytułów dwunastu animacji i dwunastu etiud aktorskich z całego świata, które powalczą o zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight. Organizatorzy festiwalu (13-16 października w Łodzi) polecają również filmy, które nie trafią do polskich kin, a będzie można zobaczyć je tylko w Łodzi podczas Kamery Akcji oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy jak: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości.