Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza” otrzymał projekt "Między nami autorami" łódzkiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „Venae Artis” prowadzony na portalu edukacjafilmowa.pl.
Ukazał się niezwykły album autorstwa Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty, opowiadający dzieje Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29 - miejsca najważniejszego dla polskiej kinematografii. Utkana ze wspomnień książka opisuje powstanie przemysłu filmowego w Łodzi, jego rozkwit i upadek.
Główną nagrodę 38. Gdynia Festiwalu Filmowego - Złote Lwy - zdobył film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film.
Kino 3D Wytwórnia rozpoczęło działalność 15 września w kompleksie przy ul. Łąkowej 29. Na inaugurację pokazano "Kongres" Ariego Folmana współprodukowanego przez łódzkie studio Opus Film. Właścicielem kina jest Grupa TOYA.
"W imię...", najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, oraz "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - to pierwsze filmy, które już we wrześniu będą pokazywane w Kinematografie w wersji cyfrowej.
Czy megalomańska inwestycja o nazwie „Rewitalizacja EC1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne” za 274 mln zł przywróci nam legendarną Łódź filmową – z łódzkimi producentami rozmawiamy o tym, czym była i czym jest. Jakie są szanse, by znów stała się centrum przemysłu filmowego?
Historia istniejącego w czasie II wojny światowej  w Łodzi obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci jest mało znana nawet mieszkańcom naszego miasta. Tym cenniejszy wydaje się pomysł dwóch 12-latków z Bałut, którzy chcą nakręcić film o wstrząsającej historii, która rozegrała się blisko ich domów.
Etiuda fabularna Tomasza Jeziorskiego "Kolorowe dni" znalazła się w pokazie konkursowym Summer Academy, towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu w Locarno od 7 do 17 sierpnia.
Film o  kawiarence, która w czasach PRL-u była łódzkim, nieformalnym centrum kultury, sztuki i filmu. Przy ul. Moniuszki 2, przez lata spotykali się aktorzy, reżyserzy, pisarze i malarze. Rozmawiamy z Leopoldem René Nowakiem, reżyserem filmu.
Dzięki tytanicznej pracy zespołu Reymonta udało się ustalić (z grubsza), czym różnią się od siebie: Łódzkie Centrum Filmowe, Centrum Sztuki Filmowej, Centrum Kultury Filmowej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Narodowe Centrum Kultury i Polskie Centrum Kinematografii.