Norton na Transatlantyku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Norton na Transatlantyku

Amerykański aktor Edward Norton - znany z filmów „Lęk pierwotny”, „Podziemny krąg” i „Birdman” - będzie gościem 7. edycji Transatlantyk Festival. Gwiazdor spotka się z publicznością, weźmie też udział w Gali Zamknięcia festiwalu. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.
- Cieszymy się bardzo, że Edward Norton przyjedzie na festiwal i podzieli się z nami tym, co ma najlepszego, czyli swoim umysłem - powiedział podczas konferencji prasowej Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor Transatlantyk Festival.

Transatlantyk przypomni widzom trzy wyjątkowe role Edwarda Nortona, w filmach „Primal Fear” („Lęk pierwotny”), „Fight Club” („Podziemny krąg”) i „Birdman”.

Norton karierę zaczął jako 25-latek, drugoplanową rolą w „Lęku pierwotnym” Gregory'ego Hoblita. Trudno sobie jednak wyobrazić bardziej spektakularny początek. Na castingu do „Lęku pierwotnego” aktor pokonał 2000 rywali. Rok później otrzymał już nominację do Oscara za swój aktorski debiut, a w dorobku miał współpracę z Milošem Formanem („Skandalista Larry Flynt”) i Woodym Allenem („Wszyscy mówią: kocham cię”). Przez ponad dwie dekady imponującej kariery Norton został uhonorowany trzema nominacjami do Oscara, Złotym Globem czy nominacjami do nagród BAFTA.

Edward Norton jest powszechnie oceniany przez krytyków jako jeden z najwybitniejszych aktorów Hollywood. Na ekranie pojawia się rzadko, wybierając tylko propozycje, w które może się zaangażować całym sercem. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami współczesnej kinematografii: Davidem Fincherem, Ridleyem Scottem, Angiem Lee, Wesem Andersonem, Alejandro Gonzalezem Inarritu czy Spikem Lee.

Artysta angażuje się w różne społeczne akcje - zorganizował zbiórkę dla rodziny syryjskich uchodźców, walczy o dostęp ludzi do wody pitnej, wspiera ofiary ataków terrorystycznych.

Hasłem przewodnim siódmej edycji Transatlantyku jest Siła Kobiety. To zaproszenie do rozmowy o roli kobiety we współczesnym świecie. Z tych emocji wyrasta festiwalowy plakat, stworzony przez Magdalenę Leraczyk.

13 czerwca został ogłoszony program plenerowego Kina Łóżkowego - jak podkreślił Jan A.P. Kaczmarek - jednego z 10 najwspanialszych kin świata wg amerykańskiego serwisu BuzzFeed. Będą to filmy, które gościły już na ekranach polskich kin. Filmem otwarcia będzie „La La Land”. W repertuarze Kina Łóżkowego w Pasażu Schillera znajdą się cztery produkcje polskie m.in. „Body. Ciało”, „Kamper”, „Moje córki krowy”. Zostanie też wyświetlony „Obcy - 8. pasażer Nostromo”. Poza wieczornymi seansami w Łóżkotece będą się odbywały spotkania, dyskusje, wykłady.

Tegoroczna, siódma już edycja międzynarodowego festiwalu Transatlantyk odbędzie się w dniach 14-21 lipca w Łodzi. Podczas Transatlantyku odbędzie się ponad 300 projekcji filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata - wśród nich obrazy prosto z festiwali w Cannes, Tribeca czy Berlinale. Filmy premierowe zostaną zaprezentowane w sekcjach Panorama i Docs - każdy z nich powalczy tym samym o Nagrodę Dystrybucyjną, nowe wyróżnienie przyznawane przez Transatlantyk. W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest Siła Kobiety i to wokół tego hasła odbędzie się szereg pokazów i spotkań. Nie zabraknie seansów Kina Kulinarnego, wyjątkowego programu prowadzonego we współpracy z Berlinale. Na miłośników muzyki czekają aż dwa międzynarodowe konkursy kompozytorskie, które zawsze gromadzą światową elitę młodych kompozytorów muzyki filmowej - Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition.

Kategoria

Film