[21 kwietnia 2017-27 kwietnia 2017]
Hiszpania na ekranie
Tydzień Kina Hiszpańskiego - w programie mocne kino gatunkowe, nagradzane kino autorskie i najlepsze hiszpańskie komedie! W repertuarze aż 13 tytułów.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji przeglądu będzie „Za późno na gniew” („Tarde para la ira”), debiut reżyserski popularnego aktora Raula Arévalo. Ten mroczny thriller o wściekłości i poszukiwaniu zemsty został uznany za najlepszy hiszpański film ubiegłego roku. Otrzymał też nagrody Goya za najlepszy debiut reżyserski, scenariusz oryginalny i drugoplanową rolę męską.

Pokazowi filmu otwarcia towarzyszyć będzie koncert gitarowy Krzysztofa Jusiaka, który wykona utwory Ernesto Lecuony, Federico Moreno Torroby, Vincente Gomeza i Isaaca Albenitza.


Program przeglądu:

21 kwietnia
18.45 „Za późno na gniew” (92') reż. Raúl Arévalo, 2016 - FILM OTWARCIA
Curro, złapany na włamaniu do jubilera, trafia do więzienia. Osiem lat później zostaje zwolniony. Ma nadzieję na spokojne, nowe życie u boku żony, Any i syna. 

20.45 „KIKI” (102') reż. Paco León, 2016
Pięć dowcipnych historii miłosnych zainspirowanych specyficznymi preferencjami seksualnymi, które eksplodują podczas upalnego madryckiego lata. Dakryfilia, somnofilia, dendrofilia... Bohaterowie dwoją się i troją, żeby znaleźć sposób na zaspokojenie swoich osobliwych gustów.

22 kwietnia
18.45 „Ostatni Hiszpanie na Filipinach” (105') reż. Salvador Calvo
Lato 1898, Filipiny - od czterech wieków kolonia Hiszpanii, wyspa Luzon. Hiszpańscy żołnierze walczą o utrzymanie posiadłości Korony. Zdziesiątkowani przez filipińskich powstańców, szukają schronienia w kościele w wiosce Baler.

20.45 „Powrót do miłości” (108') reż. Jonás Trueba, 2016
Mając po piętnaście lat, Olmo i Manuela przeżyli razem pierwszą miłość. Dzisiaj, piętnaście lat później, mają okazję odnowić uczucie. Pewnej zimowej nocy w Madrycie wspominają przeżyte chwile i doznania, które ich łączyły.

23 kwietnia
18.30 „Człowiek o tysiącu twarzy” (123') reż. Alberto Rodríguez, 2016
Były dyrektor generalny Policji, Luis Roldán i jego żona Nieves  zatrudniają byłego agenta i oszusta w celu ukrycia 1,5 mld peset pochodzących ze źródeł publicznych. W akcji pomaga mu wierny wspólnik, Jesús Camoes. Organizują genialnie skonstruowaną operację, w której nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem.

20.45 „Nocne historie” (93') reż. Manuela Burló Moreno, 2016
Barcelona. Gorąca letnia noc. Samochód osobowy, limuzyna, taksówka, karetka pogotowia, autobus i ciężarówka. Frustracje, zazdrość, pożądanie, przerwane marzenia... Intymne historie miłosne na skrzyżowaniu dróg.

24 kwietnia
18.45 „Musimy porozmawiać” (91') reż. David Serrano, 2016
Nuria ma wszystko: znakomitą pracę, piękne mieszkanie i idealnego narzeczonego. Nie ma tylko... rozwodu. Jej mąż, Jorge stracił pracę, a radami doprowadził teściów do ruiny. Nuria nie chce przybić go prośbą o rozwód, dlatego ukrywa prawdę o sobie. Ma nadzieję, że Jorge zaakceptuje ostateczne rozstanie i podpisze papiery, jednak perfekcyjnie przygotowany plan się komplikuje...

20.45 „Daleko od morza” (105') reż. Imanol Uribe, 2015
Santiago, członek terrorystycznej organizacji ETA, wychodzi z więzienia. W domu chorego przyjaciela, Emilia, spotyka lekarkę Marinę. Santiago i Marina widzieli się wiele lat wcześniej - tragiczne okoliczności, jakie temu towarzyszyły, naznaczyły obojga.

25 kwietnia
18.30 „Jednooki król” (87') reż. Marc Crehuet, 2016
Lidia jest bezrobotna, mieszka z Davidem, policjantem w z oddziałów prewencji. Sandra sprawia wrażenie spełnionej, ale jej przyjaciel, Nacho, „dokumentalista społeczny”, jest w ciężkiej depresji, spotęgowanej utratą oka podczas manifestacji. Lidia i Sandra nie widziały się od lat. Miło zapowiadające się spotkanie mąci pewien drobny szczegół...

20 „Palmy w śniegu” (163') reż. Fernando González Molina, 2015
Clarence znajduje zapomniany list. Jego treść sprawia, że opuszcza rodzinne góry Hueski i rusza na Bioko - dawną kolonię Hiszpanii, największą wyspę Gwinei Równikowej. Chce odwiedzić ziemię, na której jej ojciec Jacobo i wujek Kilian spędzili młodość.

26 kwietnia
18.45 „Truman” (110') reż. Cesc Gay, 2015
Przyjaciele z dzieciństwa, Julián i Tomás, spotykają się jako dojrzali mężczyźni. Julián jest argentyńskim aktorem, który zmusiał opuścić swoją ojczyznę. Jedynym jego kompanem jest wierny pies, Truman. Tomás jest matematykiem, pracuje na uniwersytecie w Kanadzie. Przyjaciele spotykają się w Madrycie, gdzie chcą spędzić razem kilka fantastycznych dni. Wiedzą, że to ich ostatnie spotkanie.

20.45 „Krwawe gody” (96') reż. Paula Ortiz, 2015
Tragiczna historia miłosna, walka z pożądaniem, bunt przeciw powinności. Wewnętrzna szarpanina pomiędzy tym, co należy zrobić, żeby zachować godność a tym, czego naprawdę się pragnie.


27 kwietnia
20.45 „Przez otwarte drzwi” (82') reż. Marina Seresesky, 2016 - FILM ZAMKNIĘCIA
Rosa jest prostytutką. „Odziedziczyła” najstarszy zawód świata po swojej matce, Antonii, której na stare lata wydaje się, że jest Sarą Montiel - gwiazdą hiszpańskiego kina i piosenkarką. Życie Rosy to piekło. Nie potrafi być szczęśliwa. Pewnego dnia w jej osobliwym, pełnym absurdów domu pojawia się ktoś nowy, a wraz z nim szansa na radość.

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook