Centralne Muzeum Włókiennictwa
Krosno „Kruschego” znów działa
Krosno „Kruschego” znów działa! W Sali Maszyn możemy nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć jego pracę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiedza oraz zaangażowanie Józefa Kłosińskiego, pracownika Muzeum. To on od lat zajmuje się maszynami – składa, konserwuje, prezentuje ich działanie i z pasją opowiada o ciężkiej pracy tkacza, którą przez lata sam wykonywał.

Uruchomiona maszyna to krosno mechaniczne czółenkowe, zwane potocznie krosnem „Kruschego”. Zostało wyprodukowane w „Fabryce Maszyn i Odlewni Żelaza Waldemar Krusche”, w Pabianicach w latach 30. XX wieku. Po II wojnie światowej krosno najpierw pracowało w Pabianickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Pamotex. Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafiło w 2002 roku przekazane przez Katedrę Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W muzeum, jeszcze do niedawna, krosno można było oglądać na wystawie „Dawne zakłady Ludwika Geyera” – teraz można je także usłyszeć – by mogło zostać uruchomione – należało dokonać wymiany niektórych części i podzespołów, przygotować maszynę najpierw technicznie, a potem jeszcze technologicznie – opowiada Józef Kłosiński, dzięki któremu tkalnia w muzeum żyje i zaskakuje zwiedzających.

Starszy mistrz Józef Kłosiński – o krosnach wie niemal wszystko – od 55 lat jest związany z przemysłem włókienniczym, a swoją pracę zaczynał jako tkacz w pabianickim Pamoteksie. Po zamknięciu własnej firmy nie potrafił sprzedać swoich maszyn na złom. Chciał by nadal działały i przypominały 

Miejsce wydarzenia
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282
tel. 42 683 26 84
Czynne: wtorek-czwartek 9-17, piątek-niedziela 12-19, w poniedziałek nieczynne
Bilety: 10 i 6 zł
Pokaż mapę

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook