Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Dziś walkę o siebie rozumiem jako walkę o prawa do płynnej tożsamości. Im bardziej jak bieguni wymykamy się gębom, tym bardziej jesteśmy wolni. Dla pisarza zatrzaśnięcie w jakimś gatunku też jest jakąś gębą, od której ucieka – mówiła na krótko przed odebranie Nagrody Bookera OLGA TOKARCZUK, która w marcu, kwietniu i maju dzieliła się doświadczeniem z łódzkimi studentami. 
Każde szanująca się placówka muzealna stara się co pewien czas zaprezentować jakąś własną publikację. I tak na przykład w 2018 roku, jeśli chodzi o ilość, rekordzistą w województwie łódzkim okazało się Muzeum Miasta Pabianic, które wydało aż trzy ciekawe książki. Natomiast największą księgę przygotowało chyba Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim…
Z balkonu na Wschodniej wylewała się miękka piana pierzyn. Tak najlepiej wietrzy się z nich sny, wyschnięte resztki wieczorów i całkiem świeże jeszcze poranki.
Pochodząca ze Zgierza Anna Karnicka stworzyła serię książek dla „młodych dorosłych” z pogranicza gatunków Young Adult i New Adult. Opisuje mroczny świat, w którym to uczelnia wybiera swoich studentów, a oblanie egzaminu ma wymiar ostateczny.
Czy idąc do kina na kolejny film Nolana o Batmanie albo oglądając drugą część przygód Kapitana Ameryki, nie zastanawiali się Państwo, jak to jest z superbohaterami w polskim komiksie?
Na taką publikację mieszkańcy Ziemi Opoczyńskiej czekali dawna. Teraz wreszcie otrzymali kronikę swej językowej tożsamości.
XII edycja łódzkiego festiwalu literackiego Puls Literatury odbywa się pod hasłem "Północ - Południe" Odmienne kręgi kulturowe, odmienne mentalności wynikające po części z warunków klimatycznych. I literatura, która próbuje te odmienne kultury sobie przybliżyć. Spotkanie ludzi piszących i czytających potrwa 9 dni wypełnionych rozmowami, koncertami i projekcjami filmowymi. 
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim w ostatnich paru latach stała się wydawcą wartościowych książek o tematyce regionalnej. W dniu 20 listopada 2018 roku miała miejsce promocja publikacji, w której trzy piotrkowianki opisały postaci sześciu piotrkowianek.
Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto o ciekawej, lecz mało znanej historii, której symbolem są ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. Tymczasem niedawno symbolem tutejszych dziejów z pierwszej połowy XX wieku stała się wydana w listopadzie br. książka Zofii Lisickiej.
Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim, autorem książki "Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u" odbędzie się 21 listopada o g.17 w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów RP (ul. Północna 12 w Łodzi).