Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.
Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza odebrał w Gliwicach Łukasz Barys, pisarz pochodzący z Pabianic, felietonista "Kalejdoskopu".
Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafia II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
W Łodzi powstało nowe wydawnictwo – Pulp Books. Na stronie internetowej założyciele i ekipa opowiadają o sobie, odwołując się do postaci z popkultury, a pełnione przez siebie w firmie funkcje nazywają, jakby rozdzielali role podczas napadu na bank. Czy rzeczywiście rozbiją sejf?
Spośród 180 bibliotek publicznych w województwie łódzkim aż 123 otrzymały ministerialne dotacje m.in. na zakup nowości wydawniczych. W sumie – 1 575 550 zł. Przy podziale funduszy komisja uwzględniała kryteria: demograficzne i czytelnicze oraz możliwości finansowe bibliotek i wielkość wkładów własnych.
Premiera książki „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta, opartej na relacjach ostatnich 90 żyjących świadków akcji wysiedleńczej z łódzkiego getta - połączona z czytaniem fragmentów publikacji przez Adama Ferencego odbędzie się na Stacji Radegast 11 IX o godz. 18.
od 22 WRZEŚNIA 2023 / 23 WRZEŚNIA 2023

Jeśli nie chcesz być harcerzem, miej ze sobą chociaż nóż

RECENZJA. Można powiedzieć, że w pewnym sensie czekałem na tę książkę, że brakowało mi takiego osobnego głosu. I nawet jeśli przez ostatnich kilka lat górę wziął sceptycyzm, a gusty literackie bardzo się u mnie wyostrzyły, "Dziwniej nie będzie" Tomasza Smogóra jawi mi się jako propozycja świeża, udana i, trochę paradoksalnie, nieudziwniona, więc nieprzeszarżowana. Pisze Rafał Gawin.
Kolejny prezent miastu, a przede wszystkim jego mieszkańcom i miłośnikom sprawili w roku 600-lecia Łodzi autorzy przewodnika „I Ty zostaniesz lodzermenschem”. Już tytuł intryguje – jest bowiem bezpośrednim nawiązaniem do popularnej niegdyś powieści dla młodzieży „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego, wydanej w 1960 roku, dwa lata później sfilmowanej.