Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Literatura, której potrzebujemy. To było państwowe hasło. I była literatura, której „nie potrzebowano”. Ja nie chciałabym by pisarką, której jakaś instytucja będzie potrzebować" - mówiła noblistka Herta Müller. Drugim gościem panelu mistrzowskiego "Europa - demokracja - literatura" była Olga Tokarczuk. 
– Kim był wampir z Bałut, kto porównał rzeźby na pałacu Poznańskich do strachów na wróble, gdzie w Łodzi można spotkać nocą nagą piękność wędrującą po dachu? – na te i inne pytania o literackiej proweniencji odpowiadają Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej w książce „Przewodnik literacki po Łodzi”.
- Idea obserwowania ptaków ma w sobie jakieś związek z dawnymi tradycjami łowieckimi. Czasem trzeba się skradać, wykazywać cierpliwością, spostrzegawczością. A jednocześnie wolna jest od wiadomego efektu polowań - mówił podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury. Stanisław Łubieński, kulturoznawca, ukrainista, autor m.in. książki "Dwanaście srok za ogon" nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike Czytelników 2017
Kolejny "Felieton z wierszem" Elżbiety Grzesiak. Tym razem ze zdjęciem autorstwa felietonistki.
Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi od pięciu lat.
„Wezwaliśmy pana ponownie, ponieważ rentgen wykazał pewne niepokojące zmiany” – to kwestia, którą usłyszał Marek, główny bohater znakomitego komiksu „Tylko spokojnie” Henryka Glazy. Tak, słusznie państwo podejrzewają – kilka plansz później Marek dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory. Zaraz, zaraz – ale jak to – komiks o umieraniu i o śmierci?
„To, że nie dostrzega się literackiego potencjału miasta, nie pamięta się o tak ważnym ogólnopolskim wydarzeniu literackim, jakim jest Puls Literatury i Konkurs Bierezina, mogę tylko skwitować gniewem i smutkiem, bo zrozumieć takiej postawy nie sposób” - pisze prof. Jerzy Jarniewicz, ceniony poeta, eseista i wykładowca, juror ważnych konkursów literackich, w liście otwartym.
Lata 1945-1949 to był dla Łodzi okres niezwykły. Wtedy, jedyny raz w historii, stanowiła kulturalne centrum kraju, a ze wszystkich stron ściągali do niej artyści, aktywiści i pisarze. Jednym z takich był Paweł Hertz – młody poeta, a później też prozaik, oraz wybitny tłumacz i edytor. 29 października tego roku obchodziłby 99. urodziny.
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że łaskowianie nie gęsi, swego dziejopisa mają” – pisał kiedyś sieradzki dziennikarz Wojtek Chmura.
Zanik czytania jest problemem cywilizacyjnym o głębokich i poważnych konsekwencjach. Rosnąca fala populizmu, opartego m.in. na bezkrytycznym przyjmowaniu fałszywych wiadomości, jest tylko jednym z symptomów tej zapaści – mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta, tłumacz, który będzie gościem Igrzysk Wolności (19-21 października) pod hasłem „Cyfrowa rzeczywistość”.