Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Witajcie w dzisiaj! – można by zawołać, czytając „Pański płaszcz”, najnowszy zbiór wierszy tomaszowskiego poety Krzysztofa Kleszcza.

20 stycznia odbyła się w Łódzkim Domu Kultury debata zatytułowana Prawda literatury - literatura prawdy, która była jednocześnie epilogiem festiwalu Puls Literatury i kolejna odsłona cyklu "on/off kultura".

W 2016 r. ukazały się dwie książki o tematyce regionalnej. Andrzej Sznajder jest autorem jednej z nich i współautorem drugiej. To „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli” oraz „Karsznice – od powozu do elektrowozu” (z Ryszardem Janem Łęskim).
W serii Co gryzie płeć piękną prezentujemy kolejny felieton Elżbiety Grzesiak.
Tamte, nie te ostatnie, a te sprzed lat. Słońce, jeżyny zbierane do kubka, zapach łąki, znajoma wieś, dziecięce, niekoniecznie najmądrzejsze zabawy – tak, bliskimi niemal wszystkim obrazami, zaczyna się debiutancki tom wierszy sieradzanki Arlety Cłapy.

Bałucki Ośrodek Kultury po raz XII zorganizował Ogólnopolski Konkurs Poetycki "Nowe Inspiracje", adresowany do dzieci i młodzieży. Jurorzy w kilku kategoriach nagrodzili 23 osoby.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima w nowej odsłonie na pewno nie wzbudzi takich kontrowersji jak przed rokiem. Strój błazna może spokojnie kurzyć się w piwnicy Domu Literatury. Dobrze, że nagrodę udało się uratować, ale nad nową formułą trzeba jeszcze popracować.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u”, która zawiera wywiady z dziennikarzami, reżyserami, grafikami,kompozytorami, artystami i literatami. 
W serii Co gryzie płeć piękną prezentujemy kolejny felieton Elżbiety Grzesiak.
1 października odeszła od nas Joanna Ślósarska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca w Katedrze teorii Literatury UŁ, poetka, malarka, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego. uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 października o 13.45 na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej.