Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozstrzygnięto VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Autorska Książkę Literacką, organizowanego przez MBP im. Norwida w Świdnicy. Zwyciężył łódzki poeta Kacper Płusa tomikiem Wiersze na żółtym papierze.
Wychodzące od 1996 roku czasopismo Tygiel Kultury przeżywało ciężkie chwile - w roku 2014 nie ukazał się żaden numer. Ale będzie lepiej - jeszcze  w tym roku wyjdą dwa numery reaktywowanego "Tygla".
"NIEMAPA. Łódź, galante miasto dla dzieci" to rodzaj przewodnika z pomysłami na aktywne i kreatywne spędzenie czasu w Łodzi. Dostępny bezpłatnie.
Prześledzenie losów kulturalnych periodyków uświadamia nam, że na ogół mają one trudności z dotrwaniem do 10 numeru. Andrzejowi Dębkowskiemu i jego „Gazecie Kulturalnej” udało się przetrwać 20 lat. 
RECENZJA. Dziewczyny i chłopcy, w krótkich spodenkach, roześmiani, matki z wózkami, kawiarnie i uliczny gwar, przytłaczające wieżowce i wspaniała nadmorska promenada – takie telawiwskie obrazy notuje w swoim najnowszym, piątym już tomie poetyckim pt. "Inna" RENATA JABŁOŃSKA, z urodzenia łodzianka.
Ukazał się jubileuszowy, dwudziesty kwartalnik artystyczno-literacki "Arterie". Tematyka numeru skupia się na relacji pomiędzy literaturą a historią i pamięcią.
Tym razem prezentujemy wierszowany felieton Dariusza Staniszewskiego.
Podczas Forum Młodej Literatury rozstrzygnięto XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Dominiaka „Moje Świata Widzenie”. Dzień później na festiwalu odbył się też turniej jednego wiersza.
RECENZJA. Trudno oczekiwać od literatury, a zwłaszcza od poezji, by odważała się podejmować najistotniejsze kwestie życia wspólnotowego w sposób wyważony, czyli niejednoznaczny, nacechowany wątpliwościami, albo uderzający boleśnie i tu, i tam - bo kto to będzie czytał? A jednak z wielką przyjemnością rekomenduję Państwu taką właśnie książkę poety Piotra Gajdy, "Golem".
– Starałem się ukazać całokształt polskiej literatury, jej różnorodność i bogactwo. Więc przetłumaczyłem trzystu autorów, wydałem około dwustu antologii – mówi KARL DEDECIUS, wybitny tłumacz, krytyk i badacz literatury pochodzący z Łodzi.