[od25 marca 2017]Teatr im. Jaracza
Medale „Pro Publico Bono"
Już po raz jedenasty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje Medale „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka Medalu, Sabina Nowicka (1914-2006) była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego też medal jest przyznawany tradycyjnie w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru.

W roku 2017 laureatami Medalu „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej zostali:

1. Zbigniew Stań - założyciel prywatnego muzeum i skansenu w Lipcach Reymontowskich, poświęconych W. Reymontowi. Przedmiotem zainteresowań kolekcjonerskich jest historia najbliższego regionu. W placówce obejrzeć można dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego. Przedmioty i sprzęty są własnoręcznie odrestaurowane przez kolekcjonera. Większość z nich dosłownie odratowana od całkowitego zniszczenia, stanowi obecnie doskonały przykład kultury ludowej, obyczajowości i życia mieszkańców okolicznych wsi. 

2. Józef Kłosiński - prowadzący w Centralnym Muzeum Włókiennictwa pracującą tkalnię, wyposażoną w stare maszyny przez niego zdobyte, zmontowane i uruchomione. Celem stworzenia wystawy było odtworzenie klimatu tkalni w dużej, pełnowydziałowej, łódzkiej fabryce włókienniczej. Dzięki temu podtrzymywana jest wśród łodzian pamięć o rodach Geyerów Scheiblerów, Grohmanów, Poznańskich. 

3. Małgorzata Ircha - absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w klasie fortepianu pana prof. Czesława Kapczyńskiego, oraz Wydz. Kompozycji i Teorii Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Ukończyła także Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania Oświatą. Od 2001 r. dyrektor naczelny Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Jest prezesem Stowarzyszenia śpiewaczego „Harmonia” w Łodzi, zaangażowana w działalność łódzkiego duszpasterstwa oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w drodze” Od stycznia 2011 roku jest członkiem Rady ds. Szkolnictwa Artystycznego.

W tym roku po raz piąty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wraz z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyzna dodatkowo Nagrodę im. Wiesława Nowickiego (1946-2012), znanego i cenionego aktora teatralnego i filmowego, publicysty, dziennikarza, reżysera teatralnego, działacza kulturalnego, propagatora muzyki klasycznej i poety; urodzonego w Łodzi, gdzie w roku 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera. Działał w wielu teatrach; był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, w latach 1973-85 występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także w latach 1974-77 sekretarzem literackim za dyrekcji Stanisława Hebanowskiego). Wiesław Nowicki był również kierownikiem literackim gdańskiego Teatru Miniatura, doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, konsultantem programowym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz konsultantem programowym Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na deskach Teatru Wybrzeże zagrał m.in. w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), w „Białym małżeństwie” Tadeusza Różewicza w reżyserii Ryszarda Majora (1976) oraz w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980). (źródło: www.wieslawnowicki.org)

Nagroda ma na celu wyróżnienie i wspieranie rozwoju młodych łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, filmu i teatru. Laureatem Nagrody im. Wiesława Nowickiego 2017 została utalentowana aktorka Teatru Powszechnego, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi: Katarzyna Grabowska.
Katarzyna Grabowska, urodzona w Krakowie aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, który ukończyła w 2015 roku. Aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi. Córka aktora Andrzeja Grabowskiego i aktorki Anny Tomaszewskiej. Można ją było zobaczyć na deskach Teatru 6. Piętro, gdzie wystąpiła w sztukach "Chory z urojenia" oraz "Lekko nie będzie". Obecnie występuje w łódzkim Teatrze Powszechnym. Występuje w sztukach teatralnych jak „Brancz”, „Szkoła żon”, „Żona potrzebna od zaraz”. Popularność przyniosła Katarzynie Grabowskiej rola Olgi w serialu "M jak Miłość" i "Na dobre i na złe".

Uroczystość wręczenia Medali „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej, jak i Nagrody im. Wiesława Nowickiego odbędzie się 25 marca o godz. 19 w Teatrze im. Jaracza (scena kameralna).

Miejsce wydarzenia
Teatr im. Jaracza
scena kameralna
ul. Kilińskiego 45

Pokaż mapę

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook