17 MAJA 2025 - 17 MAJA 2025
Noc Muzeów w tajnej drukarni Piłsudskich

17 V „Bibuła” – Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich przy ul. Wschodniej 19 (Oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) zaprasza na swoją pierwszą Noc Muzeów. Podwoje otwiera w godz. 18-22.

– Nie jestem fotografem architektury, zawsze dziwiły mnie albumy o miastach. Do tej pory robiłem zdjęcia ludzi i sytuacji, więc fotografowanie Łodzi było dla mnie w pewnym sensie nowością – mówi Chris Niedenthal, autor zdjęć w książce „Chris Niedenthal fotografuje Łódź”. Pozycję wydało Muzeum Miasta Łodzi z okazji 50-lecia istnienia placówki.

Podobno maskami tajnego afrykańskiego stowarzyszenia Ngil zafascynował się Pablo Picasso – a jedną z nich nawet ukradł wraz ze swoim przyjacielem Guillaume’em Apollinaire’em z jakiejś galerii czy muzeum. Posłużyła jako inspiracja, gdy malował „Panny z Awinionu”. Takie maski i inne interesujące artefakty sztuki afrykańskiej można oglądać na wystawie „Kolekcja w drodze. Afryka” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
3 KWIETNIA 2025 - 1 LUTEGO 2026
System mody

„System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim” – to tytuł nowej przejmującej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie 3 IV o godz. 18.

Tak wysoką dotację placówka otrzymała w marcu 2025 r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze pochodzą z programu „Kolekcje sztuki współczesnej 2025”.
18 LUTEGO 2025 - 18 MAJA 2025
Sztuka Afryki

Na wystawę "Kolekcja w drodze / Afryka - ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego" zaprasza Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Otwarcie 18 II o godz. 18.
28 LUTEGO 2025 - 13 CZERWCA 2025
„Łodzianki (nie)znane”

Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Łódzkim Szlakiem Kobiet zaprasza na cykl spotkań „Łodzianki (nie)znane”, którego celem jest przypomnienie osiągnięć mieszkanek miasta i ich wpływu na różne dziedziny życia. Pierwsze spotkanie poświęcone było łódzkim sportsmenkom.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Radogoszcz, zaprasza na nową wystawę „Pamięć ruin…”. To podróż w przeszłość, która przypomina dramatyczne wydarzenia z nocy 17 na 18 stycznia 1945 roku. Wystawa została zaaranżowana na ocalałej klatce schodowej dawnego Niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego w Radogoszczy – miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym.

To był rok! Półki i gabloty łódzkiego muzeum uginają się od nagród. Koniec 2024 roku przyniósł jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej kulturze – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostało odznaczone Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".