Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.
Niebawem minie pięć miesięcy od czasu, gdy Ministerstwo Edukacji i Nauki zażądało od  Muzeum Pałac Saski w Kutnie zwrotu półmilionowej dotacji, którą placówka otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, przez sejmową opozycję zwanego „willą plus”. Jeśli muzeum będzie musiało oddać dotację, jego dalsza działalność stanie pod znakiem zapytania.
27 X o godz. 18 Muzeum Książki Artystycznej otwiera dla zwiedzających tymczasową siedzibę w biurowcu ZENIT przy ul. Sienkiewicza 82/84 w Łodzi.
Biała Fabryka, siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, stała się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest miejscom o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym. To trzeci łódzki obiekt na szlaku ERIH (European Route of Industrial Heritage) obok Manufaktury i EC1.
Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.
Muzeum dla dorosłych w Łodzi nie oferuje takich wizualnych „hot” atrakcji, jak amsterdamskie Muzeum Seksu, ale i tutaj bywa pikantnie i z przełamywaniem tabu. Na wizytę trzeba się zapisywać, bo jednorazowo mieści się tu maksymalnie sto osób. Za wstęp płacimy nie 10 euro, jak w Holandii, lecz jedynie 5 złotych. A dokąd należy się udać? Na plac Wolności 14, do… Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Najstarszy zachowany oryginalny dokument dotyczący Łodzi można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi! Ze względów konserwatorskich będzie on eksponowany tylko do 6 sierpnia. Spisany na pergaminie przywilej renowacyjny odnawiający prawa miejskie został sprowadzony specjalnie na 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.
Ponad sto naczyń grobowych – tzw. popielnic twarzowych oraz wykonane z brązu bransolety, szpile do spinania szat, kolczyki ozdobione bursztynowymi i szklanymi paciorkami, a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jak gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary, można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie „Między Słupią a Wierzycą, cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30
Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.