od 27 PAŹDZIERNIKA 2023
Nowa siedziba Muzeum Książki Artystycznej

27 X o godz. 18 Muzeum Książki Artystycznej otwiera dla zwiedzających tymczasową siedzibę w biurowcu ZENIT przy ul. Sienkiewicza 82/84 w Łodzi.

Biała Fabryka, siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, stała się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest miejscom o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym. To trzeci łódzki obiekt na szlaku ERIH (European Route of Industrial Heritage) obok Manufaktury i EC1.

Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.

Muzeum dla dorosłych w Łodzi nie oferuje takich wizualnych „hot” atrakcji, jak amsterdamskie Muzeum Seksu, ale i tutaj bywa pikantnie i z przełamywaniem tabu. Na wizytę trzeba się zapisywać, bo jednorazowo mieści się tu maksymalnie sto osób. Za wstęp płacimy nie 10 euro, jak w Holandii, lecz jedynie 5 złotych. A dokąd należy się udać? Na plac Wolności 14, do… Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Najstarszy zachowany oryginalny dokument dotyczący Łodzi można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi! Ze względów konserwatorskich będzie on eksponowany tylko do 6 sierpnia. Spisany na pergaminie przywilej renowacyjny odnawiający prawa miejskie został sprowadzony specjalnie na 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.

Ponad sto naczyń grobowych – tzw. popielnic twarzowych oraz wykonane z brązu bransolety, szpile do spinania szat, kolczyki ozdobione bursztynowymi i szklanymi paciorkami, a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jak gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary, można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie „Między Słupią a Wierzycą, cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30

Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.

Famuła, ulica Księży Młyn 2 to adres niedawno otwartego w Łodzi Muzeum Księżego Młyna. Meble z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazy, tkaniny i rozmaite przedmioty codziennego użytku składają się na kolejną ekspozycję pokazującą życie z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi.