Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ponad sto naczyń grobowych – tzw. popielnic twarzowych oraz wykonane z brązu bransolety, szpile do spinania szat, kolczyki ozdobione bursztynowymi i szklanymi paciorkami, a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jak gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary, można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie „Między Słupią a Wierzycą, cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź wzbogaciła pamiątkowa marmurowa tablica, niegdyś zainstalowana w przejściu podziemnym przy „Centralu” pod ul. Piotrkowską.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30
Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.
Famuła, ulica Księży Młyn 2 to adres niedawno otwartego w Łodzi Muzeum Księżego Młyna. Meble z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazy, tkaniny i rozmaite przedmioty codziennego użytku składają się na kolejną ekspozycję pokazującą życie z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Andrzeja Biernackiego na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi (od 25 IV 2022 pełnił obowiązki dyrektora). Trzyletnia kadencja rozpoczęła się 15 XI 2022.
Wystawa stała "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.
RECENZJA. Zanim podjęto się częściowej rekonstrukcji grodziska w Tumie, archeolodzy przeczesali jego pozostałości. I znaleźli średniowieczne przedmioty, których może nie da się porównać z wartym około 250 milionów zł skarbem średzkim, ale które są jednak cennym znakiem czasu. A wśród nich – rarytas: pewien skromny pierścień. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 9 WRZEŚNIA 2022

Kartoteka więźniów Radogoszcza

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Martyrologii Radogoszcz), w przestrzeni wystawy stałej „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” 9 IX o godz. 17 zostanie uruchomiona Kartoteka Więźniów Radogoszcza.
Stała wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa została nominowana w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.