Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Od 6 grudnia można ponownie oglądać oraz korzystać z fotoplastikonu należącego do zbiorów Muzeum Kinematografii. Zabytkowe urządzenie zostało wykorzystane w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”.
Instytucja przy Ogrodowej realizuje projekt „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi” (pod patronatem „Kalejdoskopu”). W tym roku MMŁ rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, której celem jest popularyzacja kilkuset obiektów ze zbiorów muzeum znajdujących się w domenie publicznej.
Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczyna inwestycję wartą ponad 13 milionów zł. Remont elewacji, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Barbara Kurowska została nową dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Jej kandydatura została wybrana w konkursie ogłoszonym przez prezydent Łodzi. Powołanie na stanowisko nastąpiło  16 lipca.
Galeria Ben Uri w Londynie, która wypożyczyła Muzeum Miasta Łodzi i Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu pięć prac do wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”, zaproponowała w maju zakup trzech prac autorstwa Samuela Hirszenberga.
Ponad pół miliona złotych – tyle wynosi dotacja, jaką pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu „Kultura cyfrowa 2017”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest takie święto, o którym pamiętają przede wszystkim sami zainteresowani, choć robią wiele, aby je propagować możliwie szeroko. To Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony na świecie 18 maja i towarzysząca mu, w pierwszą sobotę po tym dniu, Noc Muzeów. 
Wózek kultowy do przewożenia zmarłych, luksusowa ceramika malowana i grafitowana, grzechotki do odganiania duchów – takie skarby można oglądać na wystawie „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza
Najbardziej reprezentacyjny budynek miasta - Pałac Poznańskiego (siedziba Muzeum Miasta Łodzi) - zostanie poddany gruntownej rewitalizacji i modernizacji. Miasto Łódź pozyskało na tę inwestycję 14 mln zł.
Dwa cykle warsztatów dla ponad dwustu uczestników, w tym nauka światozmieniania. Dziesięć projektów w regionie, zrealizowanych w ramach koalicyjnych grantów. Kilkaset wypełnionych ankiet, sondujących stan edukacji kulturowej – w pierwszym roku działania Koalicje Kultury realizowane przez Muzeum Sztuki mają się czym pochwalić.