
Łukasz Konieczny - z urodzenia łodzianin, z wyboru śpiewak operowy. Głos – bas. Charakter – aktywny, pilny, dynamiczny i skromny. Zawód szlifował w Polsce i w Niemczech. Na jego repertuar składa się ponad pięćdziesiąt ról operowych. Płyta z jego udziałem została nominowana do Fryderyków w kategorii: „Album Roku – Muzyka Oratoryjna i Operowa”. Wkrótce usłyszymy go w Łodzi.

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych w Łodzi otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu miasta. Łodzianie będą mogli uczestniczyć w koncertach jazzowych, wydarzeniach promujących muzykę klasyczną, folklor czy operę. Wiele z nich odbędzie się w formie bezpłatnej.

Duet Lenda/Kozub zwyciężył w III Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Gala finałowa laureatów i spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko” zakończyły tegoroczną, zrealizowaną online, edycję festiwalu OFF-Północna. Spektakle finałowe można jeszcze obejrzeć na kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi.

Finałowa dziesiątka spotka się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, by przed mistrzowskim jury powalczyć o statuetkę Jonaszka, pieniądze i występ w czasie festiwalu OFF-Północna.

TEMAT NUMERU. Łódź jako jedno z siedmiu miast w Polsce bierze udział w ministerialnym programie Przestrzenie Sztuki. Została wybrana ze względu na swój potencjał taneczny. W grudniu 2020 r. zakończyła się pilotażowa edycja projektu, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

O koncertach, podczas których hiszpańscy i włoscy punkowcy atakowali go za noszone mundury różnych służb, niedawnym koncercie z kompozycjami orkiestry Henryka Debicha i muzyką, która trafiła do gry „Cyberpunkt 2077” z Grzegorzem Fajngoldem (Fagotem) rozmawia Eliza Gaust.

"Dżwięk jest silnym medium i trzeba mu zaufać" - mówi Rafał Kołacki, muzyk, archeomuzykolog, specjalista filed recordingu, w rozmowie z Joanną Glinkowską.

W studiu Akademii Muzycznej w Łodzi trwają nagrania Orkiestry Kameralnej Primuz. Powstaje materiał na płytę The Aristocrats – tria rockowych wirtuozów z Wielkiej Brytanii i USA.

MUZYKA/PODSUMOWANIE. Łódzki rock 2020 mocnym uderzeniem rozpoczęli Normalsi. Coma zdążyła dokończyć pożegnalną trasę, a Piotr Rogucki z Kubą Karasiem ustawić w Walentynki „Ostatni bastion romantyzmu”. Potem rynkowi muzycznemu szyki pomieszała pandemia. Jednak udało się zorganizować (zdalnie) Rockowanie i (względnie normalnie) Łódzką Noc Muzyki. Również folk, jazz i hip-hop obrodziły nowymi albumami artystów i zespołów z regionu łódzkiego. I zadebiutował Martyr. Parafrazując klasyka: wiedzieliście, że coś się dzieje. Pisze Rafał Gawin.