Spotkanie nieobojętne | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Spotkanie nieobojętne

Wieczór z Katarzyną Jamróz i najpiękniejszymi pieśniami żydowskimi. Koncert będzie zapowiedzią cyklu „Spotkania nieobojętne”, który rozpocznie się jesienią tego roku dzięki współpracy Fundacji Trzeci Wymiar Kultury oraz Teatru D.O.M.
Artystka zaprezentuje łódzkiej widowni między innymi takie hity jak „Tak, jak malował Pan Chagall”, „Ta jedna łza”, „Miasteczko Belz”, „Az der Rebe Tanzt” i „Memento Moritz”. Piosenkarce towarzyszyć będzie wybitny pianista z Krakowa Konrad Mastyło. Będzie to pierwszy koncert Katarzyny Jamróz w Łodzi od dziesięciu lat.

Katarzyna Jamróz ukończyła krakowską PWST. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na studiach występowała w rockowym zespole „Malowany ptak", dla którego pisała piosenki. Po zakończeniu studiów przyłączyła się do grupy wykonującej muzykę gospel „The Willows Revival Singers", z którą koncertowała w Polsce i za granicą. Szerszej widowni znana jest z takich produkcji filmowych jak „Pożegnanie z Marią" i „Wszystko, co najważniejsze" czy seriali „Prawo Agaty”, „Na dobre i na złe", „Kryminalni", „Psie serce" i „Marzenia do spełnienia". Wystąpiła także w wielu telewizyjnych spektaklach teatralnych. m.in. „Zagubieni", „Zima pod stołem", „Śniadanie do łóżka", „Szkarłatna litera", „Drzewa umierają stojąc" czy „Niech no tylko zakwitną jabłonie". Jednak jako aktorka śpiewająca, najlepiej czuje się na scenach teatrów muzycznych. Zagrała m.in. główną rolę - Roxy Hart w polskiej wersji słynnego musicalu „Chicago", Sally Bowles w „Kabarecie" oraz Sheilę w „Hair" wystawianym przez Teatr Muzyczny w Gdyni.

Aktorka wielokrotnie w swojej karierze stykała się z repertuarem żydowskim. Śpiewa zarówno po polsku, jak i w języku jidysz. Zaśpiewała między innymi kilka piosenek na albumie znanego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego „Rodzynki i migdały" , do którego polskie teksty napisał Jacek Cygan.

- Tak naprawdę cykl „Spotkania nieobojętne” rozpoczął się dawno temu we współpracy z Teatrem Nowym, gdy zaprosiliśmy łodzian na spotkanie z Hanną Krall - wyjaśnia Jarosław Papis, prezes Fundacji Trzeci Wymiar Kultury. - Była pełna widownia. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Łódź potrzebuje takich wydarzeń i chciałbym jak najciekawiej wypełnić tę lukę. Dlatego właśnie postanowiliśmy kontytnować ideę spotkań z wybitnymi postaciami świata kultury. Nasza współpraca z Teatrem Nowym zakończyła się na jesieni zeszłego roku. Teraz powracamy z pomysłem ale w nowym miejscu w Teatrze D.O.M.

Program tych wydarzeń będzie znany jesienią. Już teraz organizatorzy zapraszają na wrześniową premierę „Wielkiej Szpery” autorstwa Radosława Paczocha i w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Spektakl ten powstał na podstawie tekstów autorstwa Józefa Zelkowicza, przedwojennego pisarza i reportera w łódzkim getcie. W ramach „Spotkań nieobojętnych” będą organizowane koncerty, czytania performatywne, panele dyskusyjne.