W Kolegiacie Wolborskiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

W Kolegiacie Wolborskiej

Rozpoczyna się X Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej –  pierwszy koncert 2 lipca. Letnie koncerty w kolegiacie w Wolborzu stały się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń artystycznych regionu. Gromadzą nie tylko mieszkańców, ale także turystów.
Przez dziesięć lat istnienia imprezy wystąpiły tu gwiazdy scen polskich: Anna Seniuk, Krzysztof Kolberger, Grażyna Barszczewska, Wiesław Ochman, Olgierd Łukaszewicz, Konstanty Andrzej Kulka czy Maciej Zakościelny.

Cieszę się, że w czasach powszechnej komercji nieprzerwanie przez 10 lat udaje się organizować festiwal z ambitnym programem, mocno osadzonym w wartościach chrześcijańskich. Upamiętniamy ważne rocznice, prezentujemy muzykę sakralną i klasyczną, zapraszamy wybitnych i uznanych artystów oraz promujemy młode talenty. Festiwal to wspólne dzieło, dlatego pragnę podziękować i pogratulować parafii, władzom samorządowym, społecznikom zaangażowanym w organizację imprezy a także publiczności i mediom, które rokrocznie wspierają festiwal i informują o kolejnych koncertach. Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Św. Brata Alberta. Dlatego jubileuszową imprezę otworzy koncert słowno-muzyczny "Być dobrym jak chleb" w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego.  Scenariusz, autorstwa Anny Dreli – oparty jest na listach wybitnego artysty malarza, który później został społecznikiem, zakonnikiem i świętym.  Wystąpią Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela – aktor a o część muzyczną zadbają Ewa  Warta-Śmietana – sopran oraz Robert Grudzień – organy – mówi Rober Grudzień, organizator wydarenia

Kolejny koncert odbędzie się 13 sierpnia i także upamiętni rocznicę przełomową dla historii Polski. Będzie to program słowno-muzyczny, zatytułowany "Cud nad Wisłą - Bitwa Warszawska 1920" w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. W komentarzu zostaną przywołane najsłynniejsze cytaty  niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków oraz głównego twórcy odrodzonej po 1918 roku Polski. 
Wystąpią Robert Mojsa - tenor, Agnieszka Schulz - Brzyska – fortepian.

Natomiast 27 sierpnia przeboje muzyki klasycznej zaprezentują Tomasz Marczak – trąbka i Andrzej Sochocki – organy. Festiwal zakończy ludowy akcent. 3 września wystąpi słynny Zespół Jarzębina z Kocudzy. Pierwsze trzy koncerty rozpoczną się o 19.00 w kolegiacie pw. Św. Mikołaja w Wolborzu, finałowy występ zaplanowano na 15.00 /w ramach Dożynek w Wolborzu/. Organizatorzy festiwalu: Parafia Św. Mikołaja Bpa w Wolborzu we współpracy z Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym Ziemi Łódzkiej w Wolborzu i Gminą Wolbórz.

PROGRAM 

X Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej Wolbórz 2017

02.07.niedziela, godz.19.00
Brat Naszego Boga
Koncert słowno-muzyczny "Być dobrym jak chleb"
w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego
Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela - aktor
Ewa Warta-Śmietana - sopran
Robert Grudzień - organy

13.08.niedziela, godz.19.00
Koncert "Cud nad Wisłą - Bitwa Warszawska 1920"
w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego,
- niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków.
Robert Mojsa - tenor, Agnieszka Schulz - Brzyska - fortepian
Anna Drela - narrator

27.08.niedziela, godz.19.00
Przeboje muzyki klasycznej
Tomasz Marczak - trąbka
Andrzej Sochocki - organy

03.09.niedziela, godz.15.00 /Dożynki
Zespół Jarzębina z Kocudzy

Organizator:
Parafia Św. Mikołaja Bpa w Wolborzu
www.archidiecezja.lodz.pl/wolborz/

Dyrektor festiwalu:
Robert Grudzień - www.grudzien.pl

Współorganizatorzy:
Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu
Gmina Wolbórz