Art_Inkubator
Przyszłość w rękach kobiet
Pierwiastek żeński zdominował tegoroczny Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wśród 21 nagrodzonych osób znalazło się zaledwie dwóch panów, przy czym praca jednego z nich jest bardzo „kobieca”.

Mowa tu o „Broszy kucharskiej” Wojciecha Wałęsy – subtelnym biżuteryjnym obiekcie w kolorze miedzi i o kształcie odwróconej łzy, który pełni zarazem funkcje ozdobne i użytkowe – powstał z myślą o kucharzach-performerach (praca niektórych z nich stała się przecież widowiskiem, przedmiotem telewizyjnego show, wymaga więc stosownych akcesoriów). Poza tym, że jest broszką, służy jako szpikulec, szczypce czy łyżeczka do przypraw. Kojarzy się z obiektami Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej służącymi do delikatnego przenoszenia owadów. W obu przypadkach mamy do czynienia z uszlachetnieniem codziennych czynności, nadaniem im rangi rytuału. Broszka Wojciecha Wałęsy zdobyła uznanie jury (II nagroda regulaminowa) i fundatorów (dwie nagrody).

Szacunek dla wszelkich form życia łączy za to twórczość Golca i Czekalskiej z pracą, za którą Katarzyna Szewczyk zdobyła nagrodę marszałka województwa łódzkiego – kompaktowym azylem dla dzikich pszczół. Atutem tego projektu jest skromność. To zaledwie zestaw równo przyciętych fragmentów suchych, pustych w środku łodyg trzciny i kilku torebek z nasionami. Idea jest taka: zasiać kwiaty, by pszczoły miały gdzie zbierać nektar, i ułożyć trzcinę, by miały gdzie mieszkać.
Aleksandra Marczyk (wyróżnienie jury) zaproponowała wzruszające opakowania na płatki śniadaniowe w formie tekturowych zwierzątek. Śliczne – i zapewne zachęciłyby dzieci do konsumpcji.

Pracowita Magda Karcz zapełniła swoimi wieloelementowymi projektami grafiki wydawniczej i identyfikacji wizualnej (za wszystkie dostała wyróżnienie) dużą część przestrzeni wystawy w Art_Inkubatorze. Spośród nich najbardziej spodobały mi się pomysły na nowoczesną identyfikację zamku w Malborku (zgeometryzowane, zrytmizowane czarno-białe elementy) i sieci barów rybnych (stłumiona „morska” kolorystyka, rysunki ryb).
Marta Krześlak pokazuje serię wydań powieści Umberta Eco z minimalistycznymi, szlachetnymi, typograficznymi okładkami z płótna w kolorach: białym, czarnym i szarym. Katarzyna Wieteska (nagroda rektora) z kolei przygotowała ciekawą wizualnie monografię Larsa von Triera – 160-stronicową książkę poświęconą reżyserowi.    
Martyna Wróblewska wykazała się wrażliwością społeczną, projektując tani przenośny, składany w harmonijkę tekturowy „schron” dla bezdomnych, który może być też stołkiem. Jego słabą stroną jest to, że przydatny może być tylko latem i przy dobrej pogodzie – wtedy, kiedy właśnie można obyć się bez schronienia... Ale kierunek myślenia godny pochwały.

Aleksandra Talaga-Nowacka

Wystawa jest czynna do 25 kwietnia 2017.

***
Do udziału w 27. edycji konkursu zgłosiło się 51 studentów. 21 studentów zostało laureatami konkursu. Przyznano trzy nagrody regulaminowe, trzy wyróżnienia oraz 28 nagród fundowanych.

Jury w składzie : 
Tomasz Augustyniak – projektant, architekt wnętrz, Anna Orska – projektantka biżuterii, Michał Biernacki – Dyrektor Kreatywny CODE, Michał Piernikowski – dyrektor Łódź Art Centre, Małgorzata Kania – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Liliana Andrzejczak – Inspektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi
przyznało następujące nagrody:

Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego zdobyła Katarzyna Szewczyk, studentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz za pracę pt. „Bees & Love, kompaktowy azyl dla dzikich pszczół” wykonaną w Pracowni Komunikacji Wizualnej I, prof. Moniki Krygier.

II nagrodę regulaminową zdobył Wojciech Wałęsa, student Wydziału Tkaniny i Ubioru za pracę „Brosza Kucharska”, która została wykonana w Pracowni Emalii dr Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.

Nagroda Rektora ASP w Łodzi trafiła do Katarzyny Wieteski, studentki Wydziału Grafiki i Malarstwa za pracę pt. „Lars von Trier – Monografia” wykonaną  w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych, prof. Sławomira Kosmynki.

Wyróżnienia honorowe Jury otrzymali:
1. duet: Julia Kozioł i Iwona Pieczara, studentki Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz za pracę pt. „Mata sensoryczna wspomagana robotem do terapii dzieci autystycznych” wykonaną w Pracowni Ergonomii Projektowej dr hab. Anny Miarki przy współpracy z dr hab. Grzegorzem Granosikiem i mgr inż. Igorem Zubryckim z Politechniki Łódzkiej
2. Magda Karcz, studentka Wydziału Grafiki i Malarstwa za całokształt tj. za „Identyfikację wizualną sieci barów rybnych – rebok”; za „Identyfikację wizualną Muzeum Zamkowego w Malborku”, za „Projekt graficzny serii i opakowania płyt winylowych z muzyką filmową Krzysztofa Komedy”, za „Identyfikację wizualna i zestaw opakowań na piwo „Batory” – prace wykonane zostały w Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej prof. Piotra Karczewskiego oraz za za pracę „Andrzej Wróblewski. Trzydziestka.” – monografia artysty i pracę pt. "Kulturka”, które wykonane zostały w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych, prof. Sławomira Kosmynki oraz za pracę samodzielną pt. „Ochotnicza Straż Pożarna Żukowo w fotografii 1928-2016”.
3. Aleksandra Marczyk, studentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz za pracę „Animusie, opakowania na płatki śniadaniowe i dodatki” wykonaną w Pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu prof. Sławomira Iwańskiego.

Fundatorzy nagród wyróżnili następujące osoby:
1. Nagrodę Ceramiki Tubądzin otrzymała Klaudia Stopa
2. Nagrodę Galerii YES otrzymała Beata Ciesielska
3. Wyróżnienie Firmy Polontex S. A. otrzymała Agnieszka Karpik
4. Nagrodę Miesięcznika Architektura-Murator otrzymała Martyna Wróblewska
5. Wyróżnienie Miesięcznika Architektura-Murator otrzymał zespół: Julia Kozioł i Iwona Pieczara
6. Nagroda OPG Orange Property Professionals Sp. z o. o. otrzymała Martyna Wróblewska
7. Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała Joanna Mach
8. Nagrodę Magazynu Polski Jubiler otrzymał Wojciech Wałesa
9. Nagrodę Magazynu Polski Jubiler otrzymała Klaudia Stopa
10. Nagrodę Instytutu Włókiennictwa w Łodzi otrzymała Aleksandra Mościcka
11. Nagrodę Instytutu Włókiennictwa w Łodzi otrzymała Dorota Staniec
12. Nagroda Firmy Deante Sp. j. otrzymała Aleksandra Marczyk
13. Nagrodę Firmy Alfa-Zeta Sp. z o. o. otrzymała Oliwia Adamkowska
14. Nagrodę Firmy Alfa-Zeta Sp. z o. o. otrzymał Wojciech Wałęsa
15. Nagrodę Firmy Alfa-Zeta Sp. z o. o. otrzymała Joanna Mach
16. Nagrodę Firmy Alfa-Zeta Sp. z o. o. otrzymała Juliia Stoliarczuk
17. Nagrodę Drukarni Printroom otrzymała Katarzyna Wieteska
18. Nagrodę Book Art Muzeum otrzymała Katarzyna Szewczyk
19. Nagrodę Firmy Olimpia S. A. otrzymała Magda Karcz
20. Nagrodę Firmy Olimpia S. A. otrzymała Małgorzata Geisler
21. Nagrodę Firmy Andropol S.A. otrzymała Aleksandra Mościcka
22. Nagrodę Firmy Andropol S.A. otrzymała Patrycja Adamczyk
23. Nagrodę Firmy Andropol S.A. otrzymał zespół: Julia Kozioł i Iwona Pieczara
24. Nagrodę Firmy A&A Domu Jubilerskiego w Łodzi otrzymała Joanna Mach
25. Nagrodę Firmy A and A Golf Club otrzymał Tomasz Gorczyca
26. Nagrodę Łódzkiego Pałacyku otrzymała Marta Krześlak
27. Nagrodę Firmy A and A Marketing Nieruchomości Komercyjne otrzymała Anastasiia Denysenko
28. Nagrodę Zamku Książęcego w Niemodlinie otrzymała Magda Karcz


Komisarzem Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt jest mgr Grzegorz Sowiński.
Komisarzami Wydziałowymi Konkursu zostali: mgr Mariusz Andryszczyk z Wydziału Grafiki i Malarstwa, dr Ewa Effenberg z Wydziału Tkaniny i Ubioru i mgr Karolina Zaborska z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz.
Za projekt zaproszeń i plakatów odpowiedzialny był Mariusz Andryszczyk.
Miejsce wydarzenia
Art_Inkubator
Łódź, ul. Tymienieckiego 3
Pokaż mapę

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook