RECENZJA. Wiadomo, że psychologiczne teorie Carla Gustava Junga wpłynęły na kulturę. Teraz możemy obserwować kolejny przejaw tego zjawiska – dwaj łódzcy artyści: malarz Maciej Walczak i rzeźbiarz Jarosław Borek zwizualizowali Jungowskie archetypy, czyli modele ludzkich osobowości, i zestawili je na wystawie w Galerii AOKZ. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Henryk Stażewski jako artysta przeprowadził awangardową myśl od międzywojnia po lata 80. XX wieku – to szmat czasu, 60 lat, w ciągu których jego sztuka ewoluowała, nieustannie się unowocześniając. Bo Stażewski kultywował nowoczesność, także jako 90-latek. Jego powojennej twórczości poświęcono wystawę w Muzeum Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa „Post-quam” Andrzeja Bartczaka w Muzeum Sztuki przybliża niewielki, choć starannie wyselekcjonowany fragment dorobku artysty. Taki wybór dość precyzyjnie tłumaczy ideę przyświecającą twórczości tego malarza, grafika, rzeźbiarza, twórcy obiektów i instalacji, poety, profesora łódzkiej ASP. Pisze Gustaw Romanowski.
od 31 MAJA 2023
Sala Neoplastyczna. Stan początkowy
"Sala Neoplastyczna. Stan początkowy" - otwarcie wystawy w Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki (ms1) 31 V o godz. 18. Wystawa jest czynna do odwołania.
od 26 MAJA 2023
/
26 MAJA 2023 - 9 CZERWCA 2023
Gratisy z wystawy
26 V w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędą się dwa wernisaże – o godz. 15 ("Gipsoryt" - wystawa prac studentów i pedagogów ASP w Łodzi) i o godz. 18 ("Galeria Gratisse").
RECENZJA. Czy mamy wpływ na przyszłość? Niewątpliwie. Czy możemy sprawić, by była lepsza? Na pewno możemy – i musimy – o tym myśleć. Z tego założenia wychodzą także designerzy – projektanci przedmiotów i przemian świadomości. Hasło tegorocznego Łódź Design Festival brzmi „Future Perfect”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 14 KWIETNIA 2023
Malarstwo w obfitości
RECENZJA. Godny to jubileusz, gdy jest się czym pochwalić. Na 40. Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pojawiło się zaskakująco wiele interesujących propozycji, szczególnie z dziedziny malarstwa, co dziwi dodatkowo, gdy tę obfitość porównamy z malarską posuchą na wystawie najlepszych dyplomów z 2022 roku. Czyżby ci, którzy studiują teraz, byli lepszymi malarzami od tych, którzy w ubiegłym roku opuścili mury uczelni? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Włodzimierz Pawlak podnosi zwyczajność do rangi dzieła sztuki. Wystawa jego „Dzienników” w ms2 jeszcze uszlachetnia ową twórczość, a zatem i zwyczajność, prezentując ją niczym kosztowności w skarbcu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Na wystawie „Van Gogh Multi-Sensory Exhibition” w hali przy ul. Krzemienieckiej 2 w Łodzi zagłębiamy się w skomplikowaną psychikę Vincenta van Gogha, odkrywając przy tym własne lęki i pragnienia. Pochłania nas rzeczywistość obrazów holenderskiego malarza. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. To nie tyle pejzaże, ile wspomnienia o nich, zarejestrowane przez artystę powidoki rzeczywistych scenerii (podkreśla to już sam tytuł wystawy Jacka Świgulskiego „Powroty. Pejzaż wewnętrzny”). Widok pięknego krajobrazu daje poczucie szczęścia. Widok obrazu uwieczniającego owo przeżycie – to szczęście zwielokrotnia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.