Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Obraz to światło. Wie o tym każdy, kto miał kontakt z fotografią. Jednak uchwycić istotę tego fizycznego fenomenu, uwypuklając zarazem jego piękno, nie jest wcale rzeczą łatwą. O wystawie fotografii i ruchomych obrazów autorstwa Barbary Ałaszewskiej pt. „Skrawki” w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych pisze Damian Kasprzyk.
Co prawda w muzyce nie chodzi o bicie rekordów, ale te niekiedy mimochodem się zdarzają. Jednym z takich muzycznych rekordów jest balet dla dzieci „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wykonywany jest w niezmienionym kształcie od 52 lat. Symboliczny jubileusz pięćdziesięciolecia (obchody zostały przesunięte z powodu pandemii) odbył się 19 marca. Gościem honorowym wieczoru był kompozytor muzyki do „Śnieżki” Bogdan Pawłowski, który obchodził 65-lecie twórczości.
od 9 KWIETNIA 2022 / od 9 KWIETNIA 2022

Czym jest portret? A ciało?

Galeria Pop-up Ogrodowa8 w Łodzi zaprasza 9 IV o godz. 18 i 19 na wernisaże dwóch wystaw. O godz. 18 zostanie otwarta ekspozycja "Portret osobisty", o godz. 19 - multimedialna wystawa Marty Miaskowskiej "Cząstki".
RECENZJA. Jednym z walorów dorocznego Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów łódzkiej ASP jest możliwość obserwowania rozwoju co zdolniejszych młodych twórców. Jeśli któryś z nich rok temu zaprezentował ciekawe prace, można się spodziewać, że w tym roku pokaże jeszcze lepsze. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach Roku Romana Modzelewskiego.
RECENZJA. Całą gamę efektów kształcenia na wszystkich kierunkach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi można oglądać na dużej wystawie najlepszych dyplomów magisterskich i licencjackich zrealizowanych na uczelni w 2021 roku. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Spokojnie, tym razem nie zostaną urażone niczyje uczucia. Chyba że wyznawców Michaela Jacksona, którego wizerunek odbiega od ikonicznych. Paweł Hajncel nie jest tylko prowokatorem, jest przede wszystkim komentatorem rzeczywistości, dającym sobie prawo do przekazywania prawdy. Szczerym i wolnym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, jako pierwszy w kraju, stworzył platformę internetową dla podlegających sobie jednostek kultury – „Drzwi do kultury” (drzwidokultury.pl). Internauci uzyskali dostęp do spektakli, oper, koncertów, filmów, zabytków, książek, ale również warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych, szkoleń, wywiadów, recenzji. Wszystko za pośrednictwem smartfona, laptopa czy komputera, bez wychodzenia z domu. 
Jedną z uczestniczek performensu "Czułość" autorstwa Anity Święciak (Ubu Pach) była studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych - Martyna Łuszczyńska.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało 490 tysięcy euro z funduszy norweskich na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny. Projekt pozwoli na realizację wystaw, sympozjum, rezydencji oraz przygotowanie wydawnictwa.