Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. W sztuce najważniejsza jest prostota formy – przekaz powinien być na tyle bezpośredni, by móc wyrazić odpowiednie emocje. Bezpośredniość to gwarantuje, bo artysta nie musi na bieżąco analizować tego, co robi. Czas na analizowanie jest przed rozpoczęciem pracy, w trakcie malowania może rozpraszać – mówi Dominik Woźniak, artysta, który od kilku lat realizuje publiczne Sesje Autorskie.
RECENZJA. Pandemia poczyniła szkody w edukacji, także tej artystycznej. Ciężko nauczyć się warsztatu grafika czy malarza za pośrednictwem sieci, być może też nauka online działa demotywująco. Jakby nie było, do tegorocznego Konkursu Strzemińskiego – Sztuki Piękne zgłosiło się mniej studentów niż zwykle. I dlatego przeważały tu, niestety, prace niedojrzałe, niedomyślane. Ale oczywiście znalazły się i wartościowe propozycje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
KOMIKS. Nareszcie! Chociaż może należałoby napisać – dlaczego dopiero teraz? Kajko i Kokosz – bohaterowie kultowych komiksów Janusza Christy trafili do serialu animowanego. Co ciekawe i ważne, w produkcję pierwszego sezonu serii Netfliksa zaangażowana była śmietanka współczesnego polskiego komiksu, z Tomaszem Leśniakiem i Michałem Śledzińskim na czele. Pisze Piotr Kasiński.
RECENZJA. W dużej przestrzeni efekt przeskalowania rzeczywistych przedmiotów byłby jeszcze lepszy – widziane z daleka obiekty Marii Stangret miałyby naturalną wielkość i dopiero wraz ze zbliżaniem się do nich rosłaby skala. Ale gdy w zamian mamy intymność, niech to ona nas cieszy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
FELIETON.Jak ważnym twórcą dla polskiego komiksu był autor „Tytusa, Romka i A’Tomka”, nie trzeba pisać. Wie to kilka pokoleń Polaków wychowanych na przygodach dwóch młodzieńców i uczłowieczanego na wiele sposobów szympansa. Pisze Piotr Kasiński.
ROZMOWA. Język „Potopii” pasożytuje na kulturze popularnej, ale też na kulturze graficznej państwa narodowego, kulturze wizualnej Polski - mówi młody artysta Kacper Szalecki w rozmowie z Joanną Glinkowską.
RECENZJA. Prime Time zawsze obfitował w ciekawe propozycje artystyczne i projektowe – teraz możemy oglądać tylko te wybrane przez jury. Każda nagroda przypada na inną dziedzinę sztuki lub designu. Przypadek? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
TEMAT NUMERU. „O koncepcji malarskiej swojego ukochanego mistrza tak pisał profesor Fijałkowski: „Cykl unistycznych obrazów Strzemińskiego zawsze mnie fascynował, a w miarę jak przybywa lat, jego czysta dramatyczność staje się dla mnie coraz wznioślejsza i coraz bardziej godna szacunku”.
IN MEMORIAM. Stanisław Fijałkowski, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki ostatniego półwiecza – nie ma w tym słowa przesady – artysta o utrwalonej randze międzynarodowej, którego dzieła znalazły się w kolekcjach blisko 70 muzeów światowych. Także tych najbardziej prestiżowych. Obrazy i grafiki Fijałkowskiego są w nowojorskim Museum of Modern Art, londyńskiej Tate Galery, São Paulo Museum of Art, Galerii Tretiakowskiej, nie licząc zbiorów wszystkich największych polskich muzeów. Pisze Gustaw Romanowski. 
GALERIA KALEJDOSKOPU. To miejsce oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezentuje prace Krzysztofa Wieczorka.