Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Projekty Anny Bąk i Witka Gretzyngiera, dedykowane sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2, są dostępne dla oglądających od 22 grudnia. Prace umieszczone pomiędzy zamkniętym muzeum a otwartym centrum handlowym, wykorzystują i tematyzują witrynę jako przestrzeń ekspozycyjną, a także odnoszą się do charakteru miejsca.
Przed świętami w Niepublicznym Przedszkolu na Rybnej prowadzonym przez Fundację „Hippocampus” odbyły się nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Placówkę odwiedzili: Katarzyna Tośta – pomysłodawczyni projektu Dziecięca Akademia Komiksowa i Jakub Wiejacki – rysownik satyryczny i komiksowy.
PODSUMOWANIE. To było najlepsze z rodzimych wydarzeń kulturalnych, które z musu przeniesiono do sieci. Całej tej operacji nie potraktowano jako zła koniecznego lub „sytuacji awaryjnej”, ale jak wyzwanie. I tak też rozumiem rolę wydarzeń, które oprócz robienia co roku dobrej roboty, gdy trzeba, stają się generatorami zmiany, liderami innowacji. Pandemia w końcu minie, a wykonana praca pozostanie. Będzie widać, kto tego czasu nie zmarnował, kto zareagował na miarę czasów. Pisze Łukasz Kaczyński.
W poniedziałek 14 grudnia o godz. 12 po raz 18. przyznano łódzką Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2019 rok została Ewa Ciepielewska.
RECENZJA. Jeśli rozumieć psy jako awatary ludzi, to artyści mają dla nas pozytywne przesłanie – cieszmy się, póki mamy czym. I pozwólmy dać się ukoić. O pandemicznej wystawie z cyklu „Podróże do miejsc z widokiem na końce światów” w ms1 pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódzka artystka Magdalena Moskwa została laureatką prestiżowej Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2020, przyznawanej przez warszawski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Uhonorowano ją za całokształt twórczości w zakresie malarstwa.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na wirtualną wystawę "Rzeźba w miniaturze", której autorką jest Alicja Przydryga, wieloletni pracownik MCK, instruktor plastyk.
Łódzki artysta Piotr Pasiewicz tworzy abstrakcyjne prace w technice mieszanej, zajmuje się też performensem i artystycznym eksplorowaniem łódzkich przestrzeni pofabrycznych. Prowadzi autorską galerię sztuki (aktualnie zamkniętą z powodu obostrzeń), gdzie na wystawach zestawia swoje prace z dziełami innych artystów. Prezentujemy jego prace.
od 2 GRUDNIA 2020

Muzeum za jeden klik

Muzeum Sztuki zaprasza na warsztaty online dla dzieci - można się zapisywać indywidualnie i w grupach.