Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
GALERIA KALEJDOSKOPU. To miejsce oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Magda Milewska, historyk sztuki, od 2017 r. kuratorka galerii Punkt Odbioru Sztuki, filii POS, w latach 2015–2017 związana z Galerią Manhattan. Prezentuje prace Kornela Kowalskiego. 
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
MŁODA SZTUKA. - Chcieliśmy złączyć różne środowiska. Łączymy twórców streetartowych z twórcami z akademii – mówi Kacper Ogień. Z Tope i Kacprem, założycielami Galerii Goa, zlokalizowanej w pomieszczeniach legendarnego klubu "Fabryka", rozmawia Joanna Glinkowska.
FESTIWAL. Wydarzenia 31. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-15 XI) odbędą się tylko online. Udział umożliwia zakup biletu dostępu do platformy internetowej – 10 zł w przedsprzedaży i po festiwalu, podczas niego 15 zł. Trzeba przejść procedurę rejestracji konta i dokonać opłaty. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.
FELIETON. Zbiórki internetowe na rozmaite przedsięwzięcia to nie nowość. Także w branży komiksowej. Sporo się w tej dziedzinie u nas ostatnio dzieje. Mamy nowy rekord kwoty zebranej na wydanie albumu, a poza tym na polski rynek weszła najpopularniejsza na świecie amerykańska platforma crowdfundingowa – Kickstarter. I od razu z ciekawymi komiksowymi projektami. Pisze Piotr Kasiński. 
RECENZJA. Wacław Szpakowski jako twórca awangardowy skupiał się na odczytywaniu zasad rządzących światem, a jedną z najłatwiej uchwytnych jest rytm, widoczny choćby w cyklach przyrodniczych. Próbował go zilustrować, rysując charakterystyczne labirynty. Jak takie podejście do rzeczywistości interpretują twórcy, którzy w większości nastali po nim? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Artyści tworzą na wiejskich przystankach PKS w województwie łódzkim dzieła odnoszące się do klasyki polskiego malarstwa i literatury. Wielkoformatowe obrazy składają się na „Śródpolną galerię”. W Rudnikach powstał właśnie 13. obraz, który zamyka tegoroczną (2020) edycję „Folkowych przystanków”.
RECENZJA. Trudno tu o zaskoczenia, bo przecież tradycyjna grafika nie zmienia się dramatycznie. Założenie Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki jest takie, że mają to być prace wykonane metodami warsztatowymi – bez udziału nowoczesnych technologii, co najwyżej z nowymi sposobami obrazowania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 6 LISTOPADA 2020

Ogrodowa według artystów

6 XI o godz. 17 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury zostanie otwarta wystawa prac łódzkich artystów związanych z przemysłem włókienniczym. Każdy z 14 artystów zaprezentuje po dwie prace, jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości, a drugą odnoszącą się do ich działalności projektowej na potrzeby dawnej fabryki przy Ogrodowej.
RECENZJA. Co za kształt, jaka faktura, ciekawy odcień bieli! Oto wybuch atomowy. Ale artyści sięgają po ten temat bynajmniej nie dla pustego zachwytu nad formalnym pięknem. Grzyb atomowy jest mocnym symbolem pychy i zła. W ms1 trwa wystawa „Płonący dom. Wybór z kolekcji Antoine’a de Galberta”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.