Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Atmosfera sprzyja rozważaniom o końcu świata – w czasie rozpędzającej się pandemii zainaugurowano zatem nowy cykl miniwystaw „Podróże do miejsc z widokiem na końce światów. Galeria Czynna w Muzeum Sztuki”. Można je oglądać „po drodze”, nawet nie wchodząc do muzeum – idealna propozycja na ten trudny czas. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Festiwal Soundedit kilka lat temu rozszerzył program o wystawy fotograficzne. Jego tegoroczna edycja to aż trzy wernisaże. Prace zaprezentują Martyn Goddard – wybitny i rozchwytywany fotograf z Wielkiej Brytanii, kolektyw polskich artystów oraz łódzki filmowiec i fotograf. 
od 2 GRUDNIA 2020

Tkanina ponad granicami

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie - Textile Culture Net. To ukierunkowany na poszukiwanie nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny roczny program realizowany w świecie cyfrowym ponad granicami.
FELIETON. Lada moment na pewno pojawią się żarty w stylu „a na czyim to PASK-u chodzą te nagrody?”. Już tyle burz (na szczęście najczęściej w szklance wody) przetoczyło się przez komiksową branżę przy okazji rozmaitych plebiscytów, że i po powołaniu do życia Polskiej Akademii Sztuki Komiksu (czyli rzeczonej PASK) tu i ówdzie może odezwać się jakiś pomruk. Pisze Piotr Kasiński. 
TEMAT NUMERU. – Po latach zawirowań spowodowanych rosnącymi wymogami wobec uczelni nie potrzebujemy nowych wyzwań, tylko chwili oddechu – mówi dr Przemysław Wachowski, nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi.
23 PAŹDZIERNIKA 2020 / 24 PAŹDZIERNIKA 2020

Sztuka liter. Wystawa plakatu typograficznego [RECENZJA]

RECENZJA. Ściany szczelnie oklejone znakomitymi plakatami robią niesamowite wrażenie – feeria kształtów i kolorów, podkreślonych dodatkowo galeryjnym oświetleniem. Sens plakatów pokazanych w takiej formie zmienia się – w masie traci znaczenie ich wymowa, treść, liczy się tylko wizualny efekt. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka. 
– Pojawia się prawdziwy dramat myślenia – ku czemu się skłonić? Namalować jeden kwadrat i koniec czy malować tysiące kwadratów, jak podpowiada nam natura ludzka. Nie ma gotowych recept. Każde wyjście jest kompromisem – mówi prof. Andrzej Marian Bartczak*, autor pracy „Most. Porcelanowa biblioteka” w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury. Otwarcie, planowane na 23 X, zostało odwołane z powodu obostrzeń epidemiologicznych.
TEMAT NUMERU. Jak pokazać znane miejsca na nowo? Pokazujemy jak robią to posługując się fotografią Łukasz z Bałut i Piotr Wypych. 
RECENZJA. Życie to sztuka, a sztuka to życie – artysta jest po to, by tę prawdę unaocznić, tak jak robi to czworo performerów, których dokonania oglądamy w Ośrodku Działań Artystycznych. W Piotrkowie Trybunalskim trwa festiwal „Interakcje” – a w jego ramach udana wystawa „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Kolejna w tym miejscu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Jeśli ktoś szuka piękna, w obrazach Rafała Sobiczewskiego go nie znajdzie. Jeśli szuka nadziei – dostrzeże tylko maleńkie (ale bezcenne) światełko w tunelu. Brutalizm tych płócien robi potężne wrażenie, może widza sponiewierać – ale warto się z tym zmierzyć, bo to sztuka na najwyższym poziomie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.