Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
27-letnia artystka w 2018 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi – wtedy też otrzymała Nagrodę „Kalejdoskopu” (i Łódzkiego Domu Kultury) w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Najszlachetniejszą formą sztuki, jej zdaniem, pozostaje malarstwo – i ono jest główną dziedziną jej twórczości.
RECENZJA. Niech nie zmyli nikogo początek tytułu wystawy w ms1 – „Galeria Wymiany. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne), 1958-2020”. To nie jest prezentacja poświęcona owej galerii, ale jej twórcy. Tytuł należy rozumieć raczej metaforycznie – cała twórczość Robakowskiego to taka galeria wymiany energii. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
MIASTO/Zmysł. Metamorfozy miejskich ulic są możliwe dzięki idei tymczasowości, w ramach której w wybrane dni lub w określonych porach są one zamykane dla ruchu samochodowego oraz w całości oddawane pieszym i rowerzystom. Przekonałem się o tym zwłaszcza w São Paulo na ulicy, przy której zatrzymałem się na kilka dni. Pisze Piotr Salata-Kochanowski.
RECENZJA. Sztuka uliczna wśliznęła się na salony. Trochę jeszcze wystaje przez okno na ulicę, ale jednak umościła się pod dachem, pośród obrazów, grafik i rzeźb. Równie atrakcyjna i równie ważna. Z kolei sztuka „salonowa” powoli salony „opuszcza” – zamiast uładzenia preferując chaos. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
WYDARZENIE. W środę 5 sierpnia Kolegium Elektorów wybrało dr Przemysława Wachowskiego na nowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w kadencji 2020-2024. Dr Przemysław Wachowski zdobył w głosowaniu znaczącą przewagę głosów.
Gdy w trudnym czasie trzeba sobie pomagać, łódzcy artyści znów podejmują współpracę z lokalami gastronomicznymi. Tym razem inicjatywa wyszła od Galerii Punkt Odbioru Sztuki, skupiającej się na sztuce aktualnej. Powstała eksperymentalna, wieloczęściowa wystawa. Ośmioro młodych twórców prezentuje swoje prace we wnętrzach lub witrynach ośmiu łódzkich restauracji przy ul. Piotrkowskiej albo w jej pobliżu.
SZTUKA. Jedna z głównych wystaw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal związana będzie z węgierską kolekcją fotografii "Fortepan". Na stronie kolekcji opublikowano ok. 130 tys. fotografii, co stanowi 30 procent zbioru. Wyboru z niego dokonała dla nas Joanna Glinkowska, autorka rozmowy z jednym z kuratorów kolekcji Istvánem Virágvölgyi.
ROZMOWA / DODATEK FOTOFESTIWALU. Od 6 do 23 VIII 2020 trwa w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Fotografii poświęcony kolekcjom. Z Istvánem Virágvölgyi, kuratorem kolekcji fotografii „Fortepan”, rozmawia Joanna Glinkowska.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.
ESEJ / DODATEK FOTOFESTIWALU. Nie wiem, co w zdalnym świecie kolekcjonują dzisiaj dzieci. Za moich szczenięcych czasów kolekcjonowało się żołnierzyki, znaczki pocztowe i zagraniczne puszki po piwie, spiętrzone w piramidy na gierkowskich regałach. Oto „przęsła” kulturowego mostu łączącego PRL ze światem Zachodu. Pisze Przemysław Owczarek.