Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PUBLICYSTYKA. Z mapy Łodzi znika galeria okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Może to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zastanowienie się nad przyszłością i celami stowarzyszenia? Pisze Monika Nowakowska.
– Nie pytajcie mnie, co to jest na zdjęciu, jak się nazywa ten aktor. Nie wiem. Nie powiem: „moje owady”, bo tak nigdy jeszcze nie mówiłem. To są dla mnie albo modele, albo chłopaki, albo dziewczyny, którym robię zdjęcia – mówił podczas wernisażu Jerzy Kryszak, popularny aktor, który w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi zaprezentował swoje niezwykłe prace.
W wieku 87 lat zmarł znakomity łódzki grafik, malarz i rysownik Henryk Płóciennik. Nie kończył szkół artystycznych, ale jego twórczość jest znana i ceniona nie tylko w Polsce. Mają ją w zbiorach poważne muzea i znani kolekcjonerzy. Pogrzeb artysty odbędzie się 15 lipca o 11.15 na Kurczakach.
WYWIAD. Kursy PATA w ASP to kolejna duża kulturalna inicjatywa, którą trzeba było odwołać z powodu epidemii. Ale uczestnikom zaproponowano coś w zamian – skoro nie ma międzynarodowego spotkania na żywo, to będzie wspólna wystawa w internecie. A gdy nadejdzie dogodny moment, to i w galeriach ASP.
RECENZJA. Zacznijmy od tego, że Klub Nauczyciela nie nadaje się na miejsce wystaw – tutaj nawet najlepsza sztuka wyglądałaby źle. A prezentowana w tej chwili twórczość członków łódzkiego okręgu ZPAP najlepsza nie jest.
"Galeria Kalejdoskopu" to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Dariusz Leśnikowski, teatrolog, krytyk sztuki, wykładowca na UŁ i ASP w Łodzi, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
RECENZJA. Z „brzydką” biologią kontrastuje powierzchowność twórczyni – Teresa Tyszkiewicz była atrakcyjną kobietą o idealnej sylwetce i delikatnej słowiańskiej urodzie. Dlatego jej przekaz jest tak wyraźny i działa tak mocno. O wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W związku z epidemią na Akademii Sztuk Pięknych nie odbędzie się tegoroczna edycja Międzynarodowych Letnich Kursów Grafika i Tkanina Artystyczna PATA. W zamian wszystkich artystów uczestniczących dotąd w PATA (od 2013 r.) i tych zapisanych na PATA 2020, a także wykładowców, asystentów i członków zespołu organizacyjnego kursów zaproszono do udziału w wirtualnej i stacjonarnej wystawie „Lockdown 2020 PATA Uniting People”.
ROZMOWA. Sztuka nie jest wieczna – nie pojawiła się sama z siebie na drodze ewolucji człowieka, w którymś momencie została powołana do życia, zmieniała się, instytucjonalizowała,  i, zmieniając się dalej, może roztopić się w innego typu doświadczeniach. Może stracić to, co ją odróżniało od innych praktyk społecznych  – mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński, specjalista od sztuki nowych mediów  i cyberkultury, w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim.
TEMAT NUMERU. - Eksplorowanie możliwości nowych technologii może być fascynujące - mówi Witek Gretzyngier, artysta multimedialny, zajmujący się wykorzystaniem nowych technologii w sztuce (nominowany do naszej nagrody Armatka Kultury za 2019 roku), w rozmowie z Joanną Glinkowską.