Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Przeszliśmy preselekcję w konkursie Polish Graphic Design Awards. Dziś dotarła do nas informacja, że nowy layout "Kalejdoskopu", który wdrożyliśmy w jubileuszowym dla pisma 2019 roku, znalazł się w drugim etapie tego prestiżowego konkursu w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu". 
Wysoka na prawie trzy metry rzeźba złożona z liter "Łódź" autorstwa Rafała Grzelewskego stanęła w gastropasażu Monopolis. Wykonana z aluminium polakierowanego na kolory kojarząca się z nową identyfikacją wizualną miasta, jest wariacją na temat pracy "Love" Roberta Indiany.
MŁODA SZTUKA. Aborygeni opierają sztukę, kulturę i prawo na historii wspólnego śnienia - mówi Julita Goździk, artystka multimedialna, scenografka i kostiumografka, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna była  w drugiej połowie marca chyba jedyną czynną w Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Trwają akcje pomocowe dla łódzkich restauracji i klubokawiarni, choćby dla popularnych Owoców i Warzyw przy ul. Traugutta. Na zrzutka.pl można kupować nie tylko vouchery na kawę, miejsca na szkolenia kawowe, ale i plakaty od łódzkich twórców z serii #nieprzelewki (do nabycia także na profilu facebookowym Owoców i Warzyw).
TEMAT NUMERU. – Pandemia pokazała, że nie wystarczy ogólna wiedza o mediach cyfrowych. I że są rzeczy, których nie da się zrobić zdalnie – mówi profesor Magdalena Kamińska. Z badaczką cyberkultury rozmawia Łukasz Kaczyński.
Wiosną 2020 miasto przestało pełnić swoje funkcje jako miejsce spotkań. Przestrzenie kojarzone z aktywnością, obecnością ludzi stanęły w ciszy. Setka zdjęć z kilkudziesięciu opuszczonych miejsc pokazuje je bez makijażu codziennych spraw, uchwycone na chwilę przed powrotem do życia. Autorami reportażu są Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z duetu HaWa, współpracownicy "Kalejdoskopu".
To sytuacja niecodzienna: cztery skoordynowane wystawy w pełni gotowe, eksponaty przywiezione z Paryża, każda praca na swoim miejscu zgodnie z opracowywanym przez rok planem – a nikt nie może obejrzeć ich na żywo.
Mimo że Muzeum Sztuki przygotowało internetowe propozycje specjalnie na czas epidemii (choćby „Czytanki” fragmentów tekstów z wydawnictw muzeum, artystyczne rezydencje na Instagramie czy programy edukacyjne), ja skorzystałam z wolnego czasu, by wreszcie sięgnąć do wirtualnej propozycji sprzed lat, która zainteresowała mnie najbardziej. To „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery.
PROJEKTOWANIE. Jego nietypowe ornaty (szyte w Piotrkowie Trybunalskim) znane są w całej Polsce, prezentowane są na prestiżowych targach Sacroexpo w Kielcach, on sam jest częstym gościem programy lifestylowych. – Można ewangelizować poprzez poezję, można poprzez teatr, można też poprzez piękno szat liturgicznych. Zdarzało się, że ksiądz liturgista robił mi wykłady, ale czasem też bronił wartości artystycznej moich projektów – mówi Marek Wójcik ksiądz z parafii w Pasztowej Woli, projektant. Pisze Paulina Ilska.