Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 15 LUTEGO 2020

90 lat Neugebauera

W sobotę 15 II o godz. 18 w Filharmonii Łódzkiej (foyer na 2. piętrze) zostanie otwarta wystawa fotografii znanego portrecisty i fotografa teatralnego Jerzego Neugebauera, organizowana z okazji 90. urodzin artysty i 105. urodzin Filharmonii Łódzkiej.
RECENZJA. To bardzo udana edycja Prime Time – dorocznej wystawy najlepszych dyplomów obronionych na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w roku poprzednim. Wszystkie 41 prezentowanych w Art_Inkubatorze dyplomów trzyma poziom. Tak trzymać!
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Anna Kazimierczak, odpowiedzialna za program Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Sławomir Grzanek, prezes zarządu obchodzącego 70-lecie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, członek grupy fotograficznej POZA i Stowarzyszenia Foto Humanum.
RECENZJA. Amerykanka R.H. Quaytman gra z wizualnością obrazu, z płaskością i przestrzennością, zajmuje ją relacja materialności dzieła sztuki z jego metafizycznym odbiorem – gdy mózg przetwarza widzenie w pozazmysłowe doznanie. Już same formalne zabiegi artystki są wystarczająco intrygujące, by zechcieć obcować z jej twórczością na wystawie „Słońce nie porusza się. Rozdział 35” w ms1.
Rozmowa z artystą-malarzem Janem Norbertem Dubrowinem
RECENZJA. Pomysł był pierwszorzędny – przemyśleć polskie godło, zastanowić się, jak powinno wyglądać dziś, by dobrze charakteryzować współczesną Polskę i zarazem osobisty stosunek autora przemyśleń do polskości, a następnie stworzyć nową wersję Orła Białego. O wystawie w Galerii Opus pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w grudniu odbyła się Konferencja Końcowa Europejskiego Projektu „Createx – Textile Heritage Inspirating Creatives”, współfinansowanego z programu Kreatywna Europa, którego celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego europejskiego sektora tekstylnego.
„Wszystkie nasze lalki” to tytuł niedawno wydanego obszernego albumu, który może przyciągnąć uwagę wielu miłośników sztuki nie tylko lalkarskiej. Podtytuł księgi brzmi bardzo poważnie: „Katalog zbiorów Działu Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi”, choć nie powinien zniechęcać do lektury.
RECENZJA. Dzieło sztuki dużo mówi o człowieku, który je stworzył – nawet gdy bezpośrednio nie nawiązuje do jego życia. Wystawa „Me&Myself” w Galerii Imaginarium skupia uwagę na tej prawdzie. A zarazem sugeruje taką, że tak jak artysta, w każdym obrazie jest i odbiorca – bo odczytanie konstytuuje dzieło na równi z aktem stworzenia.