
RECENZJA. Akademia Sztuki Pięknych w Łodzi znów miała się czym pochwalić – doroczna wystawa najlepszych dyplomów obronionych na tej uczelni „Prime Time” jest równie udana jak wszystkie dotychczasowe. A może nawet bardziej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

RECENZJA. Zacznę od nazwisk: Eugeniusz Haneman – autor słynnych zdjęć z powstania warszawskiego, Jerzy Kosiński – kontrowersyjny pisarz, Ryszard Lenczewski – operator filmowy (m.in. współautor zdjęć do oscarowej „Idy”), Krzysztof Cichosz – fotograf eksperymentator, Andrzej Kondratiuk – reżyser i scenarzysta czy wreszcie znany z fotografii teatralnych Jerzy Neugebauer… To zaledwie skromna część spośród licznych członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Na wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać 366 prac 145 artystów. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
5 MARCA 2025 - 7 CZERWCA 2025
Z doświadczenia krajobrazu

W Muzeum Sztuki ms2 jest czynna wystawa "St Ives i gdzie indziej", która kładzie nacisk na wymiar performatywny dzieła sztuki nowoczesnej, niejako komplementarny wobec formalnego.

RECENZJA. Czy da się stworzyć przestrzeń idealną? W domyśle – idealną dla człowieka, nie dla niej samej przecież. Organizatorzy wystawy „Fantasmagoryczne miasto” w Kamienicy Hilarego Majewskiego sięgają „do koncepcji miasta jako żywej istoty, w której ludzie poszukują miejsca dla siebie”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
28 LUTEGO 2025 - 27 KWIETNIA 2025
(Nie)istotne

Łukasz Patelczyk i Sebastian Trzoska to artyści podążający odmienną ścieżką artystyczną. Wystawa "(nie)istotne" w Galerii Willa jest autorskim eksperymentem tego duetu, wizualnym dyskursem, który powstał w wyniku twórczej wymiany myśli obu artystów. Otwarcie 28 II o godz. 18.
13 LUTEGO 2025 - 27 KWIETNIA 2025
Relacje z miastem

„Fantasmagoryczne miasto” to refleksja nad ideą miasta idealnego i zrównoważonego. Tak zatytułowana wystawa w Kamienicy Hilarego Majewskiego stawia pytania o nasze relacje z przestrzenią urbanistyczną w kontekście globalnej rzeczywistości, w której ponad połowa populacji ludzkiej mieszka w miastach.

Jego polityczne karykatury, pełne precyzji i trafnych spostrzeżeń, stały się nie tylko komentarzem do wydarzeń historycznych, ale także ostrzeżeniem przed totalitaryzmem i zagrożeniami dla demokracji. Reprodukcje dzieł Szyka - łodzianina - można oglądać na wystawie w Parku Ocalałych przed budynkiem Centrum Dialogu.

9 I 2025 r. zmarł Andrzej Marian Bartczak, wybitny artysta, profesor łódzkiej ASP i AHE, życzliwy i otwarty na innych człowiek. Pogrzeb profesora odbędzie się 17 I o godz. 12.30 w kościele pw. św. Józefa przy ul. Farnej 12 w Łodzi-Rudzie.

RECENZJA. Przyznawanie nagrody artystom przez artystów to przejaw przekonania, że twórcy reagujący na zastaną rzeczywistość, eksperymentujący i poszukujący, niezależnie od formuły działań i używanych środków, biorą odpowiedzialność za tę rzeczywistość i próbują na nią wpływać. Zarazem wspólnie budują pewien zasób, dobro kultury. Nie stanowią zatem dla siebie konkurencji, lecz współpracują – dla zrozumienia świata i rządzących nim mechanizmów. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.