Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Gdy chodzi o drewno, hierarchia jest wyraźna. Struktura drewna lipowego pozwala na płynne i czyste cięcia prawie w każdym kierunku, w poprzek kłody, odmiennie od drewna iglastego. To ostatnie w poprzecznym cięciu pozostawia nieczystą krawędź. Pisze Wiesław Przyłuski.
RECENZJA. Krew sika jak u Tarantino, Balladyna robi sobie seryjne selfie z trupami w tle, gipsowe Mickiewicze zalegają w gablocie jak w sklepie „Wszystko po 4 zł”, a gdzie indziej głowy Mickiewicza i Chopina stoją naprzeciwko siebie niczym w pojedynku. Precz z romantyzmem, dość martyrologii; jesteśmy już w innym momencie historii – tako rzecze Łódź Kaliska. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Nie wiem, czy Muzeum Pałac Herbsta jest w stanie sprawić, by Konrad Krzyżanowski trafił do powszechnej świadomości jako artysta równie wybitny co tworzący jak on na początku XX wieku Olga Boznańska czy Ferdynand Ruszczyc, ale już ambicja dowartościowania jego twórczości jest godna pochwały.
Czas zjazdów i spotkań rodzinnych jest zazwyczaj wydarzeniem celebrowanym, pełnym wzruszeń i  opowieści. Uczestniczą w nich sami swoi, czyli bliscy. Muzeum  Miasta Zgierza otwierając swoje podwoje dla artystycznej rodziny Szadkowskich sprawiło, że każdy może radować  duszę spotkaniem z nimi za sprawą prezentowanych tam prac.
GALERIA. Oto miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Jako pierwszego do kuratorowania zaprosiliśmy Marcina Polaka.
26 KWIETNIA 2019 - 30 CZERWCA 2019

45 lat Kalejdoskopu - wystawa

Wystawa „Kalejdoskop. 45 lat grafiki użytkowej” towarzyszy tegorocznej edycji Łódź Design Festival. W Akademii Sztuk Pięknych prezentujemy plansze z przykładami graficznych rozwiązań stosowanych w 45-letniej historii „Kalejdoskopu”, w tym z najlepszych okresów, gdy pismo projektowali Ryszard Kuba Grzybowski i Zbigniew Koszałkowski.
To tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza). Pionowy neon o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytm oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic.
Tydzień temu w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 zakończyła się wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych ODA . Spośród zaprezentowanych prac uwagę wielu osób zwracały niedużych rozmiarów obrazy olejne przedstawiające owoce.
Wśród lasów na południe od Sulejowa skrywa się niewielka wieś o nazwie Taraska. Na jej skraju istnieje ciekawe miejsce, galeria połączona ze skansenem, a nazwana Zagrodą Wyobraźni „Nad Czarną i Pilicą”, gdyż te dwie rzeki przepływają i łączą się w pobliżu.
Ubiór wedle wzoru z rysunku Teresy Tyszkiewicz, legginsy odwołujące się do performance’u Ewy Partum – z jedną nogawką „młodą”, a drugą „starą”, sukienki z obrazu Wojciecha Fangora. Wszystko to można przymierzyć w salonie Domu Mody Limanka – w pełnej rozmiarówce. A w przymierzalni zrobić sobie portret wielokrotny a la Witkacy.