1 STYCZNIA 1970
"Matejko" w Skierniewicach

Do 30 IV można oglądać w Muzeum Historycznym Skierniewic im. Jana Olszewskiego jedyną w skali 1:1 wierną kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski. Artysta jest także wykonawcą kopii obrazu Jana Matejki pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, również w skali 1:1, który znajduje się w stałej kolekcji Parlamentu Europejskiego, eksponowany w głównym holu budynku.

Ewa Zarzycka została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro. Uznana performerka odebrała nagrodę podczas gali w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jedna z prac laureatki uzupełniła wystawę „Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro”, którą można oglądać w MS2 przy ul. Ogrodowej.

RECENZJA. Duża, szybka dawka niepokoju – a po opuszczeniu tej przestrzeni poczucie ulgi, jakby uniknęło się katastrofy, spodziewanej eksplozji. Takie wrażenia zapewnia wystawa „Pozor!”, przygotowana przez artystów ze środowiska łódzkiej alternatywy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

Niepokój, ale pokryty pewnością siebie. Poczucie zagrożenia, ale przesłonięte hardością. Kreowanie aury siły i sprawczości w realiach płynnych wartości i niejasnej przyszłości. Powrót – po spodziewanej apokalipsie? – do korzeni ludzkości. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

Wyobraźnia, emocje i swoboda w posługiwaniu się językiem projektowania – tak jurorzy prestiżowego konkursu „Złota Nitka” określają „UNIVERSUM 22”, kolekcję, która zwycięstwo i nagrodę 30 000 zł przyniosła Karolinie Pieniążek. Gala finałowa oraz pokaz specjalny najnowszej kolekcji Gosi Baczyńskiej zakończyły ósmą edycję Łódź Young Fashion, organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych i Stowarzyszenie Pola Designu.
15 LISTOPADA 2024 - 3 SIERPNIA 2025
/
15 GRUDNIA 2024
Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro

Wystawa prezentuje prace laureatek i laureatów nagrody im. Katarzyny Kobro, przyznawanej już od dwudziestu lat przez środowisko artystyczne najwybitniejszym artystkom i artystom. Otwarcie 15 XI o godz. 18. Wręczenie kolejnej nagrody - 7 XII.

RECENZJA. Pobyt w dzieciństwie w trzech obozach koncentracyjnych, krycie się przed mrozem w stosie zwłok, jedzenie sznurówek i starych szmat, a wreszcie trwający cztery miesiące pieszy powrót z Niemiec do Wiednia – takie przeżycia muszą pozostawić ślad w psychice. Co z tym zrobić? Jak sobie radzić? Austriacka Romka Ceija Stojka poszukała ujścia emocji w pisarstwie i malowaniu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

RECENZJA. Czy można sobie wyobrazić świat, w którym energia pochodzi z ludzkich uczuć, pragnień i niepokojów? Agata Ingarden zdaje się budować właśnie taką rzeczywistość – przestrzeń, gdzie fizyczność, ruch i emocje zyskują wymiar strukturalny. Muzeum Sztuki prezentuje dwa główne dzieła artystki: „Rescue Dummies” oraz „Piknik o zachodzie słońca”, które wspólnie tworzą sugestywny, niepokojący obraz miasta przyszłości – tytułowego „EmoPolis”. Pisze Maria Mażewska.
7 LISTOPADA 2024
Surrealnie w akademii

RECENZJA. To ci młodzi ludzie będą niebawem projektowali otaczające nas przedmioty i przestrzenie. Warto zatem zorientować się, jakimi torami idzie ich myślenie, jaka estetyka ich inspiruje i jakie znajdują rozwiązania. W Galerii Hol Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi trwa wystawa 34. Konkursu im. Strzemińskiego – Projekt. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.