Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Z „Notatek z podziemia” – jak brzmi część tytułu wystawy w Muzeum Sztuki – ułożono cały poemat dotyczący kultury alternatywnej w Europie Wschodniej w latach 1968-1994. Niektóre prezentowane działania artystyczne pojedynczo robią wrażenie lekko zwariowanych, ale w sumie układają się w spójny, całkiem poważny obraz. 
Muzeum Sztuki wydało słynne dzieło Władysława Strzemińskiego. Jego Teoria widzenia ukazała się pierwszy raz od 60 lat. Wstępem i krytycznymi komentarzami pracę opatrzyła prof. Iwona Luba. Pięknie wydaną publikację można kupić w księgarni ms - cena: 59 zł.
Rysunki Andrzeja Batora są niezwykłe. Abstrakcyjne układy rysowanych od linijki i krzyżujących się pod różnymi kątami czarnych linii na białym tle nie tylko działają jak dzieła op-artu, myląc wzrok i mącąc klarowność spojrzenia, ale też budzą skojarzenia z formami znanymi z rzeczywistości.
Pracownia Karoliny Matyjaszkowicz w Łowiczu ma wielkość… koca. Koc był prezentem od babci otrzymanym w dzieciństwie – dziś jest ciężki od farby, bo to na nim, na klęczkach, artystka maluje swoje obrazy inne niż wszystkie. 
W 2017 roku mija sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. By nadać rocznicy rangę, trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej – Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi – wyszły z inicjatywą obchodów stulecia awangardy.
Izabela Trelińska pokazuje na wystawie emanujące pozytywną energią kolorystyczne impresje, zwykle abstrakcyjne, z podróży po świecie. Emocje i wrażenia ze spotkań z innymi kulturami i ich estetyką próbuje oddać przy pomocy środków plastycznych – przeważają plamy barw, smugi, ornamenty.
Wystawa prac 40 doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pt. "Synergia 40" zaskakuje – jest na niej sporo rzeczy… słabych. Zbyt słabych jak na ten etap artystycznego wtajemniczenia. Ale oczywiście nie brakuje też dobrej sztuki. Wspomnę tylko o, moim zdaniem, kilku najlepszych przykładach.
Wystawa "Robert Rauschenberg Travels" uczy uważności w kontakcie z rzeczywistością. Otaczają nas "dzieła sztuki" - trzeba je tylko dojrzeć...
Wielkie łódzkie – a zarazem międzynarodowe – święto tkaniny artystycznej trwa. To już piętnaste triennale Centralnego Muzeum Włókiennictwa – jedyna, która przetrwała spośród trzech najważniejszych na świecie imprez poświęconych tej dziedzinie sztuki. Tym samym stała się najbardziej prestiżowa. Cieszmy się nią zatem.
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do przearanżowanej Galerii Mistrzów Polskich, obejmującej 130 obrazów, rzeźb i rysunków z prywatnej kolekcji biznesmena i mecenasa polskiej sztuki, Krzysztofa Musiała. Prace są pogrupowane w 15 działów tematycznych, w obrębie których wymienionych zostało 20 prac.