Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wystawa „Tygiel” w Kamienicy Hilarego Majewskiego, choć zawiera zaledwie kilka prac, jest niezwykle efektowna. Światło wydobywa z półmroku neonowe kolory linii i plam. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa „Artur Nacht-Samborski. Maski czasu” w Muzeum Sztuki w Łodzi koncentruje się na późnym okresie życia artysty, datowanym na lata 60.–70. XX wieku. Pracom malarskim pozyskanym z muzeów i kolekcji prywatnych towarzyszą archiwalia i utensylia malarskie, będące niegdyś własnością artysty. Pisze Maria Mażewska.
„Ławka, pomnik, tablica – 3 projekty dla Łodzi” to pierwsza w mieście prezentacja prac Pawła Althamera, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich artystów współczesnych – rzeźbiarza przekraczającego granice tego medium. Trwa do 4 lutego 2024 r. w Kamienicy Hilarego Majewskiego – w gabinecie architekta miasta.
Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" po raz pierwszy została zaprezentowana na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. Kostki do gry szczelnie, od góry do dołu, pokrywają ściany galerii...
RECENZJA. W Dworku Konstancji Gładkowskiej w Skierniewicach trwa wystawa „Art brut – kolekcje muzealne z autsajderami z Galerii STO5”. Zaprezentowano na niej dokonania uznanych na świecie twórców sztuki nieprofesjonalnej oraz prace lokalnych artystów amatorów z Galerii STO5, tworzących w ramach pracowni plastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach pod kierunkiem pedagoga Dariusza Zdrojewskiego. Pisze Maria Mażewska.
od 12 STYCZNIA 2024

Krew miasta

Fotografie widoków miasta, w których dominują graffiti wykonane przez kibiców łódzkich drużyn piłkarskich, są tematem wystawy „Krew miasta”. Autorem zdjęć jest prof. Piotr Stachlewski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
PODSUMOWANIE. Powstanie nowych miejsc prezentacji dzieł, podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej przez ministerstwo kultury, powołanie festiwalu sztuki i designu – to wszystko wydarzyło się w 2023 roku, roku 600-lecia Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Sale Centralnego Muzeum Włókiennictwa zajmują prace rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Tytułowe „Sploty” objawiają się w obieranych przez artystę technikach pracy, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Wolski łączy je często z nietypowymi dla włókiennictwa materiałami, szydełkując z drutu, wyplatając z źdźbeł trawy, splatając sznury terakotowych korali. Pisze Maria Mażewska.
Instalacja Antoniego Starczewskiego "Ściana światła" zostanie otwarta 20 XII o godz. 18 w ms1. "Ściana światła", wykonana ze specjalnie przygotowanych ceramicznych kinkietów, została oficjalnie zaprezentowana publiczności 27 stycznia 1970 roku we foyer przebudowanego Teatru im. Jaracza.
od 29 LISTOPADA 2023

Stanisław Dróżdż w ms2

Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" była prezentowana po raz pierwszy na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2.