Sprusiak jakiego nie znamy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Sprusiak jakiego nie znamy

„Sprusiak jakiego nie znamy” – nieznana twórczość łódzkiego artysty. Otwarcie wystawy 11 V o godz. 18.
„Sprusiak jakiego nie znamy” – nieznana twórczość łódzkiego artysty.
Ceniony i wszechstronny artysta, który malował pejzaże, motywy architektoniczne, martwe natury. Jednak mało kto wie, że zajmował się także projektowaniem wzorów na tkaniny. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przybliży designerski dorobek artystyczny Tadeusza Sprusiaka. 
Wystawa będzie pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta. Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek – uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Dominują tu motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach. Z kolei tkaniny koszulowe to przeważnie motywy geometryczne, chociaż Sprusiak chętnie sięgał też po wzory o intensywnej kolorystyce.
Na wystawie znajdą się również trzy jego obrazy: dwa z motywami abstrakcyjnymi i jeden pejzaż, dzięki którym zobaczymy wszechstronność artystyczną Tadeusza Sprusiaka. Całość ekspozycji dopełni cykl fotografii z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujących go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni. 
Tadeusz Sprusiak był projektantem i pedagogiem. I to wbrew woli rodziny. Jego ojciec, Marceli, kierownik rytowni i produkcji wzorów na tkaniny w zakładach przemysłowych I. K. Poznańskiego w Łodzi, chciał by syn zdobył „rzetelny” zawód. Tadeusz nie porzucił jednak malarstwa gdy wyjechał do Lwowa na studia na Wydziale Architektury. Następnie pod wpływem rodziców rozpoczął studia medyczne, w czasie których w 1932 roku w Łodzi, miał swoją pierwszą wystawę. Po wojnie zajął się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wykładał również podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej. W 1957 roku jego obrazy zaprezentowano w Londynie. Do schyłku lat 50. XX w. projektował wzory deseni na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej 157. 
 
Program wydarzeń towarzyszących:
Oprowadzania kuratorskie:
13 maja, sobota, godz. 13.00 
29 lipca, sobota, godz. 13.00
18 listopada, sobota, godz. 13.00
 
Warsztaty dla dzieci:
„A’ la Sprusiak”
13 maja, sobota, godz. 12.00
14 października, sobota, godz. 12.00 i 14.00
„Kolorowe wzory – wzorzyste kolory”
08 lipca, sobota, godz. 12.00 i 14.00
18 listopada, sobota, godz. 12.00 
„Wielki ogród”
09 września, sobota, godz. 12.00 i 14.00
 
Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8.00-16.00 (pn.-pt.)