Trzy pokolenia Młodożeńców | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Trzy pokolenia Młodożeńców

Trzy pokolenia artystycznej rodziny Młodożeńców: Stanisław, Jan oraz Piotr i Stanisław na jednej wystawie. Futurystyczne wiersze Stanisława Młodożeńca, rysunkowe recenzje filmowe i plakaty jego syna Jana Młodożeńca, jednego z twórców "polskiej szkoły plakatu" oraz prace jego synów: Piotra i Stanisława.
Futurystyczne wiersze Stanisława Młodożeńca, rysunkowe recenzje filmowe i plakaty jego syna Jana Młodożeńca, jednego z twórców "polskiej szkoły plakatu", gwasze i rysunki z rodzinnego archiwum jego synów Piotra i Stanisława Młodożeńców, obrazy Stanisława (na jednym - Jan z synami Piotrem i Stanisławem) oraz animacja Piotra Młodożeńca do wiersza dziadka z tomu "Kreski i futureski" z 1921 roku... Trzy pokolenia artystycznej rodziny na jednej wystawie.
W Roku Awangardy Muzeum Kinematografii zaprasza do obejrzenia ekspozycji "Małe wielkie prace", przygotowanej we współpracy z Fundacją Editions Spotkania.

Jan Młodożeniec, światowej sławy plakacista, uznawany jest za jednego z pięciu – obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza – „ojców założycieli” słynnej polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość wyróżnia pogodny, niekiedy żartobliwy nastrój, ciepła paleta barw, świetne operowanie światłem i charakterystyczna tylko dla niego kreska.
Na wystawie sięgającej do prywatnych archiwów synów artysty: grafika Piotra Młodożeńca i malarza Stanisława Młodożeńca, prezentowane są prace na papierze, gwasze obrazujące codzienny proces twórczy Jana Młodożeńca.
W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się ponad 100 oryginalnych plakatów z ogromnego dorobku Artysty. Najstarszy pochodzi z 1952 roku i powstał do filmu Spieniony nurt w reż. Antona Marinovicha. Wybrane z kolekcji przez syna – Piotra – tworzą część ekspozycji uzupełniającą prywatne „Małe wielkie prace” o główny nurt twórczości Jana Młodożeńca, jakim był plakat filmowy. Są wśród nich charakterystyczne i znane plakaty do filmów: Dawno temu w Ameryce w reż. Sergio Leone, Konformista w reż. Bernardo Bertolucciego czy Blue Velvet w reż. Davida Lyncha. Jest także plakat do filmu Piotra Szulkina Ubu Król, który reżyser wykorzystał w 2003 roku, już po śmierci artysty. Jan Młodożeniec był zafascynowany postacią ze sztuki Alfreda Jarry, w latach 90. stworzył serię 40 portretów tytułowego Ubu Króla.
Ekspozycja w Muzeum Kinematografii została także wzbogacona o nowatorską poezję futurystyczną Stanisława Młodożeńca, ojca Jana, dziadka Piotra i Stanisława. W ten sposób na wystawie tłem dla twórczości plastycznej Jana Młodożeńca staje się skrzydło poświęcone awangardowym wierszom artysty pokolenia wcześniejszego. Drugie skrzydło ekspozycji to prace następnego pokolenia – synów Jana. Można oglądać dwa obrazy Stanisława namalowane z fotografii. Jeden z nich przedstawia dziadka Stanisława z przyjacielem Jaremą, na drugim jest Jan z synami: Piotrem i Stanisławem. Prezentowana jest też animacja Piotra do wiersza dziadka „Futurobnia”.