[21 kwietnia 2017-20 maja 2017]Galeria Manhattan Transfer
Tak, słyszę głosy
Tomasz Kulka „Tak, słyszę głosy” - wystawa prac. Otwarcie 21 IV o godz. 18.30.

Indywidualny pokaz prac Tomasza Kulki to pierwsza próba zapoznania łódzkiej publiczności z twórczością  artysty.
Wystawa „Tak, słyszę głosy” zwraca uwagę na tajemnicze zewnętrzne podszepty, które dyktują nasze życiowe drogi czy wybory. Czasem owładnięci jakąś myślą dążymy do celu, nie zważając na przeszkody. Głosy wskazują nam właściwe postawy, czasem popychają do złego, sugerują dokonanie zemsty, odegranie się na naszym wrogu. Niekiedy ocierają się o mistykę, nadprzyrodzone kierujące ku oświeceniu, czynią z nas podległymi, nie umiejącymi oprzeć się irracjonalności. Często przemieniają się w omamy wzrokowo słuchowe czyli halucynacje.

Pierwszym wyborem Tomka Kulki było malarstwo, ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Potem przyszła pora na ceramikę, której poświęcił kilka lat swojego życia. Zaczęło się od typowo streetartowych realizacji, instalowanych pod osłoną nocy pseudo – domofonów, które myliły swoją realnością i szczegółowością wykonania, mieszkańców krakowskich kamienic.
Potem przyszedł czas na wielkoformatową lecz nadal kruchą, ceramiczną makietę zatytułowaną „Ustawka”, ukazującą potyczki zwolenników zwalczających się na co dzień dwóch drużyn piłkarskich. Absurdalna w swoim zamyśle, grupka bijących się ceramicznych ludzików, w równie ceramicznym otoczeniu, zapamiętale „tłucze się” zapominając o swojej genezie.
Ostatnie prace Tomasza Kulki to powrót do korzeni malarstwa. Artysta zdobywa się na odświeżenie starej techniki, przywraca temperę na desce. Sam miesza barwniki, uzyskane farby nakłada starannie, z precyzją porównywalną do benedyktyńskiej, nad obrazami, niczym eremita spędza tygodnie, miesiące. Nakłada złocenia, dba o każdy najmniejszy szczegół. Tworzy święte obrazy o zupełnie nieświętej tematyce. Jego prace wypełniają setki postaci, wplata w nie czasem  niespodziewane motywy. Wymaga od widza skupienia i precyzji, tak jak z precyzją powstają malowane przez niego prace.


Miejsce wydarzenia
Galeria Manhattan Transfer
Łódź, ul. Piotrkowska 118
tel. 601 354 494
Czynna: pn.-pt. 14-18
Pokaż mapę

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook