Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 22 PAŹDZIERNIKA 2022 / 23 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera "Ballad i romansów"

Teatr Pinokio zaprasza 22 X młodzież i dorosłych na łódzką premierę "Ballad i romansów". Spektakl będzie spojrzeniem na klasykę z perspektywy młodego pokolenia. Przedstawienie powstało w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.
21 PAŹDZIERNIKA 2022 / od 22 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera „Uchodźców z planety Lagła”

Wielkie niebezpieczeństwo, ucieczka i spotkanie z nową kosmiczną rasą – 22 X Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na premierę bajki muzycznej „Uchodźcy z planety Lagła” autorstwa i w reżyserii Agnieszki Rose. Spektakl dla najmłodszych widzów  – choć niedosłownie i w baśniowej oprawie – mówi o rzeczach bliskich i aktualnych.
35. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2022 odbył się w dniach 7–9 X 2022 w Łódzkim Domu Kultury.
od 23 WRZEŚNIA 2022

Wznowienie „Les Misérables”

Teatr Muzyczny w Łodzi wznawia swój hit - „Les Misérables” - już w piątek 23 IX. Wznowienie tytułu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór publiczności.
WYWIAD. Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Sezon 2022/2023 zapowiada się w Teatrze Powszechnym w Łodzi intensywnie i różnorodnie - Powszechny jak zawsze podejmie ryzyko artystyczne związane z poszukiwaniem nowych sztuk i prapremierowym konfrontowaniem ich z widzem.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022 pod hasłem „Początek nowego świata” przygotowali dużą dawkę mocnego teatru. Nie uciekając od aktualnych społeczno-politycznych lęków i wyzwań, zaproponowali różnorodne formy artystycznego wyrazu, spotkania i dyskusje, pomagające oswajać trudny czas i tworzyć przestrzeń do budowania własnych enklaw, pozwalających zachować poczucie sensu istnienia i działania. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Odpowiedzi na pytanie, jaki miałby być początek nowego świata, będący hasłem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022, można szukać w różnych obszarach. Jednym z nich jest klasyka literatury. Warto przyjrzeć się dwóm inscenizacjom w ramach festiwalu: „Kongresowi futurologicznemu” Stanisława Lema w reżyserii Daniela Adamczyka i „Bovary” na podstawie tekstu Gustave’a Flauberta, w reżyserii Joanny Lewickiej. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Poruszające monologi, diaboliczne układy taneczne, materiały wideo z zarejestrowanymi katastrofami naturalnymi stają się scenerią współczesnej opowieści o ludziach naznaczonych śmiercią. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.