Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 25 STYCZNIA 2025

Przyjaciel wilk

Na premierę spektaklu „Piaskowy Wilk” na podstawie opowiadań Åsy Lind (pod patronatem "Kalejdoskopu") zaprasza 25 I Teatr Pinokio. To podróż do świata dziecięcej wyobraźni, przeżyć i uniwersalnych prawd.
RECENZJA. Pierwsza premiera w nowym roku kalendarzowym w Teatrze Powszechnym w Łodzi to przedstawienie „Nie trzeba było tego mówić” na podstawie dramatu Salomé Lelouch. Reżyser Jakub Przebindowski wraz z francuską autorką zaprasza widzów do świata realistycznego i uniwersalnego. W gąszczu słów, które padają ze sceny, nietrudno odnaleźć własne codzienne doświadczenie, kiedy zmagamy się z problemami w komunikacji z drugim człowiekiem. Pisze Maria Sławińska.
od 16 STYCZNIA 2025

Dyplomowy "Kopciuch"

Tym razem na deskach Teatru Studyjnego musical. I to w reżyserii dyrektora artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej - Cezarego Studniaka! Spektakl bazuje na dramacie Janusza Głowackiego "Kopciuch". W 1982 r. tekst został uznany przez „The Guardian” i „The Times” najlepszą sztuką roku. Premiera spektaklu dyplomowego Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi - 16 I o godz. 19.07.
Teatr Pinokio w Łodzi rozpoczyna świętowanie swoich 80. urodzin. Chociaż rocznica pierwszej jego premiery przypada w maju, to przez cały rok będą się odbywać związane z jubileuszem premierowe spektakle, koncerty oraz inauguracja nowej przestrzeni edukacyjno-warsztatowej, pojawią się okolicznościowe wydawnictwa.
od 1 GRUDNIA 2024

"Opowieść wigilijna"

Spektakl Arlekina oparty jest na ponadczasowej „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, a mottem, które było inspiracją do jego powstania, jest sławne zdanie „Warto być przyzwoitym człowiekiem” Władysława Bartoszewskiego. Premiera 1 XII o godz. 16.
od 30 LISTOPADA 2024

"Dziadek do orzechów"

Magia wyobraźni i poszukiwanie dobra - premiera „Dziadka do orzechów” odbędzie się 30 XI w Teatrze Pinokio w Łodzi.
Czym jest dostępność teatru? Jak wpisywać szczególne potrzeby twórców i odbiorców w teatralne dzieło? Odpowiedzi na te pytania przynosi projekt realizowany przez Teatr Pinokio w Łodzi, który jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”. Jego zwieńczeniem będzie przedstawienie „Brzydkie kaczątko” przygotowywane we współpracy zespołu teatru z osobami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością. Premiera 16 XI (pod patronatem "Kalejdoskopu").
FESTIWAL. Komu jest potrzebny teatr? Komu – Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA? Skoro powstaje tyle spektakli – a na ŁóPTA 2024 pokazano ich trzydzieści – to znaczy, że amatorski ruch teatralny nadal spełnia ważną funkcję. Jaką? Co te spektakle mówią nam o świecie, o nas samych? Jak zmienia się ten przegląd i jaka powinna być formuła jednego z najważniejszych w Polsce festiwali poświęconych amatorskiemu teatrowi? Pisze Paulina Ilska.
„Amadeusz” Teatru im. Jaracza w Łodzi z nagrodą publiczności podczas 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. 03. Festiwalu Arcydzieł!
Kapituła I Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza 2024 w składzie: Ewa Millies-Lacroix Barbara Osterloff-Gierak, Lidia Sadowa, Jagoda Hernik Spalińska, Anna Wieczur zdecydowała o przyznaniu rekomendacji tekstom, które nie dostały się do finału, ale zasługują na to, aby znaleźć się w polu zainteresowania reżyserów oraz dyrektorów teatrów. W kolejności alfabetycznej są to: