Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ŁÓDŹ 4 KULTUR / RECENZJA. Agata Duda-Gracz znów w Teatrze im. Jaracza. Tym razem jako kuratorka programu teatralnego Ł4K, gdzie zaprosiła na gościnny pokaz spektakl swój i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” irytują eksponowaniem dyplomowego charakteru pracy, ale w sposobie traktowania sfery sacrum i dyskusji o nim imponują. Pisze Łukasz Kaczyński.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Władza, jak wiadomo, jest wieczna i nie pozwala człowiekowi zapomnieć, że zawsze jej potrzebuje. Ale w każdej epoce ta potrzeba wygląda nieco inaczej i każda epoka daje o sobie świadectwo poprzez sposób, w jaki posiadaną władzę wykorzystuje. O spektaklu "Macbettu" pisze Michał Lachman.
RECENZJA. Kolejna premiera na Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Autorski monodram Magdaleny Kumorek przenosi aktorkę z szufladki serialowej celebrytki w nową, pełną światła i swobodnej wypowiedzi przestrzeń. I tę przestrzeń tytułowa „Madeleine” całkiem nieźle zagospodarowuje. Pisze Paulina Ilska. 
Grażyna Posmykiewicz pozostanie dyrektorem Teatru Muzycznego w Łodzi. Wygrała konkurs i tym samym rozpoczyna trzecią kadencję na tym stanowisku. Do współpracy, jako szefa artystycznego sceny, zaprasza Jakuba Szydłowskiego. Dotąd tę funkcję pełnił Zbigniew Macias.
Po ostatnim letnim spektaklu w Domu Literatury, czyli monodramie Bronisława Wrocławskiego, ogłoszono wyniki XXI Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena". W ramach konkursu zaprezentowano 8 przedstawień z różnych stron Polski. 
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych otwiera sezon artystyczny pod rządami nowej dyrekcji. Pieczę nad Ośrodkiem objęła Anna Ciszowska. Nowy program stawia na teatr, a dokładnie na stworzenie pomostu między najlepszą tradycją teatru alternatywnego, a nowoczesną edukacją teatralną dla młodzieży i na dwie sceny – dramatyczną i związaną z teatrem tańca/teatrem fizycznym.
4 WRZEŚNIA 2019

Wrocławski i werdykt

Wraz z końcem wakacji kończą się też wakacyjne cykle spektakli. W Domu Literatury w Łodzi ostatnie przedstawienie Letniej Sceny - z monodramem, oczywiście pozakonkursowym, wystąpi Bronisław Wrocławski. Dowiemy się też, kto wygrał XXI Przegląd Małych Form Teatralnych. 
RECENZJA. Festiwal Retroperspektywy 2019 zakończył mocny akcent – koncert „Kukła żywa” Pawła Passiniego. Podobnie jak podczas innych wydarzeń ostatniego weekendu festiwalu, twórca delikatnymi środkami wciągał widza w świat widowiska, oferując estetyczną przyjemność, duchowe nasycenie, psychiczny dyskomfort, pogłębione spojrzenie i duży ładunek emocji.
RECENZJA. Słodko i boleśnie, tak minął trzeci dzień Festiwalu Retroperspektywy 2019, organizowanego przez Teatr Chorea. Poranek upłynął pod znakiem niecodziennych spektakli dla dzieci i warsztatów Master Class. Po zachodzie słońca widzieliśmy dwa mocne przedstawienia dla dorosłych, z których można albo wyjść natychmiast, albo zostać na długo z obrazami i metaforami, które przywołują. Pisze Paulina Ilska. 
Jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Sprawdzi to sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Będzie on gościem zbliżającego się festiwalu Retroperspektywy 2019.