Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Retroperspektywy Teatr Chorea pokazał próbkę tego, co sam przygotowuje z myślą o tegorocznym programie. Pokazany fragment spektaklu „ja, bóg”, odwołujący się do myśli Jerzego Grotowskiego, sugeruje, że czeka nas mocna, nasycona znaczeniami, sensualna i silnie angażująca widza rzecz. Retroperspektywy zaczynają się 23 sierpnia i potrwają do 1 września.
Tuż przed Festiwalem Retroperspektywy Chorea zaprasza jeszcze na Mistrzowskie warsztaty teatralne prowadzone przez założyciela i lidera grupy, Tomasza Rodowicza. Warsztaty są prowadzone w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. Odważni mogą wziąć w nich udział 17 sierpnia. 
do 1 STYCZNIA 1970

Mickiewicz w Kolegiacie

Trwa XII Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Po serii koncertów, w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spektakl - obejrzymy "Dziady"  III część Mickiewicza. Zagrają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa. 
Ideą Projektu Domy Kultury jest umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych osobom, które mają do nich ograniczony dostęp, ze względu na sytuację finansową, społeczną czy zdrowotną. Projekt organizuje Teatr Pinokio, rekrutacją  zajmują się partnerzy, czyli stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani i MOPS w Łodzi.  By wziąć udział w projekcie, należy się do nich zgłosić do 23.09.2019. 
W ramach projektu "Lato w teatrze" Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, w kooperacji z gminą Kamice i Wioską Artystyczną Janowo, pokażą monodram Wojciecha Oleksiewicza "Amant na czerwonym dywanie" w jego reżyserii. 
To nieprawda, że w wakacje nie ma gdzie iść do teatru albo grają tylko to, co już wszyscy widzieli. Dom Literatury, jak co roku, zaprasza na letnie spektakle. Najbliższe przedstawienie można zobaczyć 7 sierpnia.
Nikt jeszcze nie badał tekstów i prac Grotowskiego pod tym kątem, a przecież w całej jego twórczości odnaleźć można ślady metafizycznych poszukiwań artysty i człowieka – mówią twórcy spektaklu „ja, bóg”. Ta kameralna opowieść, zbudowana wokół pytań o duchowość i relację człowieka z absolutem rozpocznie tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Rretroperspektywy. Premiera 23 VIII na Scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Czy „Lamaila” wróci do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi? Tego oczekują osoby licznie podpisanie pod petycją, która trafiła do dyrekcji opery i do Urzędu Marszałkowskiego. Dyrekcja Teatru oczekuje zmian w widowisku i wskazuje na wysokie koszty eksploatacji, reżyser – Maciej Pawłowski, który również zabiega o powrót spektaklu – uważa te ostatnie za przesadzone.
Teatr Szwalnia rozpoczął akcję crowdfundingową na portalu OdpalProjekt.pl. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na remont dachu oraz odświeżenie wyglądu siedziby przy ul. Struga 90.
Trzyletnią kadencję rozpocznie wraz z wrześniem Dariusz Stachura, uznany tenor, łodzianin, jako dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi. Zarząd Województwa Łódzkiego poinformował o powołaniu go na stanowisko. Dariusz Stachura uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość głosów członków komisji konkursowej.