Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas inauguracji łódzkiego sezonu artystycznego 2021/22 (23 IX w Teatrze Arlekin) wręczono nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych oraz wyróżnienia dla mecenasów kultury.
Piotrkowska – najpiękniejsza ulica Łodzi i najdłuższy pasaż handlowy Europy - pełna butików, concept storów, pracowni projektantów mody. Piotrkowska, przy której można podziwiać witryny eksponujące projekty najmodniejszych projektantów i mieć możliwość odwiedzania sklepów branży fashion – to cel projektu „Moda na Łódź”, zainaugurowanego w OFF Piotrkowska Center.
Kultura to nie tylko spektakle czy koncerty. To również szeroko rozumiane zaplecze. Dziś możemy zamówić bilet na dowolne wydarzenie w każdym teatrze, kinie, klubie czy filharmonii, siedząc w domowym fotelu. A ktoś ten proces obsługuje i nadzoruje. Jak to jest prowadzić stabilną firmę, a jednocześnie samemu być artystą? O tym rozmawiamy z Michałem „Olkiem” Olkowskim, dyrektorem popularnej bileterii – serwisu Bilety24.pl.
NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
W dawnej chińskiej restauracji przy placu Wolności powstaje nowoczesna biblioteka, a w niej kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia.
W lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia ofertę dla obcokrajowców mieszkających na terenie miasta. „Biblioteka dla każdego” to projekt finansowany z funduszy norweskich. Migranci z Białorusi będą się uczyli języka polskiego i korzystali z porad specjalistów.
TEMAT NUMERU. Wirtualna Rzeczywistość (VR) to medium o wielkiej sile oddziaływania i szerokich zastosowaniach – od medycyny, przez szkolenia, komunikację i pracę na odległość, po terapię, sport i rozrywkę. Ma zarówno moc traumatyzowania, jak i wyciągania z traumy. Jest się czego bać? Pisze Bogdan Sobieszek.
TEMAT NUMERU. Truizmem jest dziś stwierdzenie, że żyjemy w społeczeństwie medialnym. „Nasze życie toczy się raczej w mediach niż z mediami – żyjemy życiem medialnym” – pisze Mark Deuze w artykule w „Media, Culture & Society” z 2011 roku. Natomiast wciąż nie przestaje zaskakiwać szybkość zachodzących w mediach zmian oraz ich konsekwencje dla funkcjonowania społeczeństw. Pisze Patrycja Chuszcz.
1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odebrała reprezentantka województwa łódzkiego Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
Murale, łącznie ponad dwieście prac, ale też instalacje i rzeźby. Łódź może się pochwalić unikatową w skali świata kolekcją sztuki miejskiej. Dzięki działalności Fundacji Urban Forms (FUF) od 2009 roku w Łodzi powstało ponad sto murali, instalacji oraz innych drobnych obiektów sztuki miejskiej pod wspólną nazwą Galeria Urban Forms. Kolekcja notuje sukcesy w rankingach uznanych międzynarodowych portali i prasy street artowej. Kolejnym celem fundacji jest utworzenie w Łodzi Muzeum Street Artu.