Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Zbliża się debata organizowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w związku z obecnością Łodzi w sieci Miast Kreatywnych UNESCO i z opracowywaną Strategią Miasta Filmu. Medialnie patronujemy wydarzeniu. O festiwalach jako narzędziach do eksperymentowania i tworzenia nowych rozwiązań dla kultury oraz o strategiach, która umożliwiają większą elastyczność w reagowaniu na zmieniające się realia pisze kolejny z gości debaty – Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi i współzałożyciel Łódź Art Center.
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.
Łódzkie klocki architektoniczne zostały nagrodzone architektonicznym Oscarem! Projekt otrzymał srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu (IDA) w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Duet projektantów: Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski został wybrany spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń.
Biblioteka "Filia na Motylowej" zaprasza na spotkanie z przewodnikiem turystycznym Patrykiem Robachą, rodowitym łodzianinem, pasjonatem Łodzi i jej historii, twórcą "Łodzi zwanej pożądaniem" (organizującej spacery miejskie i wycieczki - aktualnie online).

Czym był rok 2020 dla Monopolis, rewitalizacyjnej wizytówki Łodzi? Łódzki kompleks biurowo-usługowy mimo niesprzyjających okoliczności odniósł międzynarodowy sukces i wspierał potrzebujących. I nadal rośnie. Jakie są plany na przyszłość?
W wieku 86 lat 8 lutego zmarł aktor Teatru Powszechnego Michał Szewczyk, który wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach. Z Powszechnym był związany od 1958 roku. 
Uniwersytet Łódzki organizuje VI galę wręczenia Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się online w niedzielę 7 II o godz. 17.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia Tamara Kamińska, wieloletnia zastępca dyrektora w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, odpowiadająca m.in. za współpracę z przemysłami kultury i miastami partnerskimi. Autorka aplikacji Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO
EDYTORIAL. To był nietypowy rok. O jego kształcie i finale w pewnym momencie nie potrafiliśmy nic powiedzieć. Wiele rzeczy (zdrowie, praca, relacje) stało się kwestiami otwartymi, względnymi i niewiele zaczęło zależeć od nas samych (choć np. zdrowie innych zależy od naszej odpowiedzialności). A przecież nic nie skończyło się wraz z końcem 2020 roku. Pisze Łukasz Kaczyński. 
2 lutego na cmentarzu katolickim na Dołach o godz. 12.30 odbędzie się pogrzeb Stanisława Śliskowskiego, autora zdjęć do filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, związanego z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.